پروتکل SFTP چیست و تفاوت آن با FTP

پروتکل SFTP چیست و تفاوت آن با FTP

"در این مقاله دو پروتکل انتقال داده را بررسی میکنیم و به آن ها میپردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید."
کلمات اختصاری در سراسر اینترنت روز به روز بیشتر میشوند. همه ی افراد عکس ها، ویدئو ها و فایل هایی را به اشتراک می گذارند. اما این اشتراک گذاشتن یا انتقال فایل ها برای توسعه دهندگان امری حیاتی است که نیاز دارند در زمان کم، فایل ها با سرعت بالا و سریع انتقال داده شود. در این میان پروتکل هایی جهت انجام این کار وجود دارد که در این میان ما دو پروتکل FTP و SFTP را در این مقاله بررسی میکنیم و به آن ها میپردازیم پس در ادامه با ما همراه باشید.
 
FTP چیست؟
FTP مخفف "File Transfer Protocol" است. این یک پروتکل اینترنتی است که برای برقراری ارتباط با سرور یا رایانه خاص طراحی شده است. بنابراین، کاربران می توانند فایل (دانلود) یا انتقال داده/فایل را به کامپیوتر خود یا سرور FTP انتقال دهند.
پروتکل FTP همچنین شامل دستوراتی است که می توانید از آنها برای اجرای عملیات در هر رایانه راه دور استفاده کنید. به عنوان مثال، برای تغییر دایرکتوری ها، نمایش محتویات پوشه، ایجاد پوشه ها یا حذف فایل ها. این بر اساس معماری مشتری-سرور ساخته شده است. FTP به شما این امکان را می دهد که از ارتباطات کنترل و داده جداگانه بین برنامه های کاربردی سرویس گیرنده و سرور استفاده کنید. این به حل مشکل پیکربندی های میزبان پایانی مختلف کمک می کند.
 
SFTP چیست؟
پروتکل SFTP، مبتنی بر ssh است و همانطور که از نام آن مشخص است SFTP نوع متفاوتی از FTP است که راه و روشی امن تر از FTP می باشد. SFTP مخفف Secure File Transfer Protocol می باشد و انتقال فایل مبتنی بر SSH است. SFTP یک کانال امن برای انتقال پرونده ها از طریق شبکه معرفی کرد. SFTP از پروتکل SSH 2.0 برای انتقال امن فایل ها بین سیستم ها استفاده می کند. SFTP یک انتخاب مناسب تر نسبت به FTP و همینطور مطلوب تر از بابت امنیت است. اکثر برنامه هایی که از FTP پشتیبانی می کنند نیز از SFTP پشتیبانی می کنند.
 
ویژگی ها استفاده از پروتکل SFTP
* رمزگذاری: SFTP فایل ها و داده ها را قبل از انتقال آنها درهم می کند. حتی اگر کسی فایل را در وسط نگه دارد، بدون کلیدها منطقی نخواهد بود.
* Host Authenticate: در صورت اتصال به سرور صحیح، کلاینت ها را قادر می سازد تا احراز هویت کنند. آنها را از ارسال فایل ها به سرورهای اشتباه یا بارگیری هرزنامه ها نجات می دهد.
* یکپارچه سازی: SFTP و فایروال ها دست به دست هم می دهند. داده ها، دستورات و اطلاعات حساس همه از طریق یک اتصال به پورت 22 ارسال می شوند که به طور پیش فرض با فایروال ها در پارامترهای امنیتی آنها فعال است.
 
معایب SFTP عبارتند از:
* از آنجایی که ارتباط باینری است، نمی توان به سیستم وارد شد.
* کلیدهای SSH خود یک چالش هستند و مدیریت آنها سخت است.
* کار اضافی برای کارمندان IT برای تنظیم کلیدهای SSH
* کلیدهای SSH نیز باید در دستگاه های محلی ذخیره شوند.
 
مزایای SFTP در مقابل FTP
* مکان قفل گذاری بر روی فایل ها را نیز فراهم می کند.
* پروتکل Secure File Transfer Protocol فقط به یک اتصال نیاز دارد و هیچ نیازی به کانال داده اختصاصی ندارد.
* امنیت اتصالات SFTP با SSH تضمین می شود.
* انتقال فایل از طریق اس اف تی پی سریع تر است، زیرا انتقال داده در قالب دودویی است، بنابراین داده ها زمان کمتری را بر روی عبور از سیم لازم دارند.
* لیست دایرکتوری Secure File Transfer Protocol همیشه در دسترس و قابل خواندن است.
 
چه زمانی باید از FTP استفاده کرد؟
برای اشتراک‌گذاری و انتقال سریع فایل‌ها در جایی که اقدامات امنیتی لازم نیست، FTP می‌تواند گزینه خوبی باشد. اما اگر امنیت یک نگرانی عمده است، باید از FTP استفاده نکنید.
 
چه زمانی باید از SFTP استفاده کنید؟
زمانی که می خواهید داده های حساس را ارسال یا دریافت کنید، باید از SFTP استفاده شود. مهم نیست شرکت شما چقدر بزرگ است، هیچ کس در برابر نقض داده ها مصون نیست. با افزایش هک سایبری، مهم است که هر کاری که می توانید انجام دهید تا در صورت وقوع اتفاقی برای شما، از یک فاجعه جلوگیری کنید.

 

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید