آموزش نصب لاراول در cpanel

آموزش نصب لاراول در cpanel

"به جرات میتوان گفت که لاراول یکی از محبوب ترین و قوی ترین فریمورک های زبان php است که با ساختار معماری سه لایه ای (MVC) طراحی شده است سال ۲۰۱۸ به عنوان محبوب ترین فریمورک معرفی شد.در این مقاله می خواهیم با آموزش نصب لاراول بروی هاست سی پنل آشنا شویم."

 

۱.فشرده سازی فایل های پروژه لاراول laravel

برای اینکه پروژه لاراول شما به درستی کار کند باید کل فایل هایی که برای پروژه دارید چه فایل هایی که شما کد نویسی کردید و چه فایل های خود لاراول باید فشرده شده و روی هاست آپلود شوند.از بین پوشه ها فایل test و اگر هم از node js استفاده کرده باشید فایل node_module نیاز به فشرده سازی و آپلود نیست ولی مابقی فایل ها باید منتقل شود به هاست.

نکته: برخی از فایل های داخل لاراول با (dot) یا همان نقطه شروع می شوند اگر شما در ویندوز باشید به صورت معمول این فایل ها را مشاهده میکنید اما اگر سیستم شما یونیکس باشد مثلا لینوکس و یا مک این فایل ها را مشاهده نمیکنید و در نهایت فشرده نشده و آپلود نمیکنید که خیلی از کاربران به این مشکل بر میخورند و نمی توانند لاراول را روی هاست راه اندازی کنند!

برای برطرف کردن این موضوع باید نمایش فایل های مخفی را در سیستم خود فعال کنید مثلا در مک با زدن کلید ترکیبی Command + shift+ . این فایل ها نمایش داده خواهد شد.پس با این حساب باید نکته بالا رو دقت کرده باشید و بعد انجام آن شروع به فشرده سازی فایل های لاراول بکنید.

۲.آپلود لاراول روی هاست سی پنل cpanel

وارد کنترل پنل سی پنل شده و گزینه file manager را میزنیم تا وارد محیط فایل منجر سی پنل بشویم.در این قسمت فایل های مختلفی را مشاهده خواهید کرد که فایل های هاست هستند و به هیچ وجه نباید آن ها را حذف یا دستکاری کنید.

نکته: قبل آپلود پروژه لاراول این نکته را باید دقت داشته باشید که چون هاست های لینوکس فایل هایی که اول نام آن دات یا همان نقطه دارد نمایش نمی‌دهند پس همان ابتدا بهتر است نمایش فایل های مخفی را بزنیم که بعدا به مشکلی برخورد نکنیم برای نمایش فایل های مخفی در بالا سمت چپ روی گزینه settings کلیک کرده و تیک بخش show hidden file را میزنیم مانند تصویر زیر

حالا مانند تصویر زیر از سمت راست روی پوشه home کلیک میکنیم.

برای راحتی در همین بخش یک پوشه ایجاد میکنیم به نام laravel برای ایجاد پوشه در بالای فایل منجر روی folder کلیک میکنیم.بعد از ایجاد پوشه با دوبل کلیک روی آن وارد آن پوشه می شویم و پروژه را داخل آن آپلود میکنیم برای آپلود هم داخل همان پوشه بالای فایل منجر روی آپلود کلیک میکنیم و در صفحه جدید فایل را انتخاب کرده و منتظر می مانیم تا آپلود کامل شود.

بعد آپلود فایل فشرده شده پروژه را از حالت فشرده خارج میکنیم برای این کار روی آن راست کلیک کرده و extract میکنیم توجه داشته باشید که نوع فشرده سازی ما zip باشد چون اگر به صورت rar باشد ممکن است داخل هاست امکان extract نداشته باشیم.

۳.جابه جایی فایل های پروژه

وارد پوشه public شده و محتویات این پوشه را به داخل پوشه public_html که از فایل داخل هاست وجود داشته منتقل میکنیم. برای این کار همه فایل های موجود را select all کرده و در بالا روی move کلیک میکنیم و مسیر public_html را میدهیم یعنی به این صورت /public_html

حالا چرا باید این فایل ها به public_html منتقل شود به این دلیل هست که شما وقتی دامنه را میزنید هاست سی پنل به صورت پیش فرض پوشه public_html را فراخانی میکند و فایل index.php شما را به کاربر نمایش خواهد داد.

۴.تنظیم لاراول برای اجرا شدن

اگر تا این مرحله شما آدرس دامنه را در مرورگر وارد کنید با خطای ۵۰۰ روبه رو خواهید شد چون در فایل index.php شما require های لاراول را صحیح وارد نکردید.حالا برای برطرف کردن این مورد در فایل منیجر وارد پوشه public_html شده و فایل index.php را با ادیتور خود فایل منیجر باز میکنیم برای این کار روی آن کلیک کرده و در بالا روی گزینه Edit کلیک میکنیم.

در صفحه ویرایش این فایل مسیر دهی هایی که برای فایل های لاراول داریم را باید به درستی وارد کنیم. خوب ما یه پوشه ساخته بودیم به نام laravel و فایل ها داخل آن قرار دارد پس در مسیر دهی باید یه پوشه برگردیم عقب و بعد به پوشه laravel اشاره کنیم و بعد باقی موارد که معمولا صحیح هست مثلا به صورت زیر:

123require __DIR__.'/../laravel/vendor/autoload.php';

$app = require_once __DIR__.'/../laravel/bootstrap/app.php';

اگر تمام مراحل بالا درست انجام شده باشد سایت لاراول شما به درستی نمایش داده خواهد شد.

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید