CDN چیست؟ و چه تاثیراتی دارد ؟

CDN چیست؟ و چه تاثیراتی دارد ؟

"هیچ تردیدی وجود ندارد که سرعت بارگذاری یک سایت تاثیر بسیاری مثبتی روی سئو و رتبه بندی موتورهای جستجو دارد. البته راه های بسیار زیادی برای افزایش سرعت سایت ها وجود دارد، اما موردی که کمتر به آن پرداخته و مورد توجه قرار گرفته است، بحث CDN یا Content Delivery Network (شبکه توزیع یا تحویل محتوا) می باشد."

 

شبکه توزیع محتوا (CDN) چیست

در واقع (CDN (Content Delivery Network  یا همان شبکه توزی محتوا ، به ساختاری گفته میشود که بجای استفاده از یک سرور در یک نقطه از جهان، محتوای شما در چندین سرور با موقعیت مکانی های مختلف قرار میگیرد.

در حالت عادی تمام محتوای طراحی سایت شما بر روی یک سرور و با یک موقعیت جغرافیایی قرار داده میشود. بطور مثال سرور سایت شما در شهر تهران قرار میگیرد.

در نتیجه اگر شخصی بخواهد از کشوری مثل آلمان سایت شما را مشاهده کند میبایست اطلاعات از آلمان به ایران ارسال شود و نتیجه مجدد بازگردد. پس طبیعی است که شخص بازدیدکننده تجربه جالبی را نداشته باشد.

 

CDN ها چگونه کار می کنند؟

CDN ها در واقع سرورهایی هستند که به صورت یک شبکه زنجیری موسوم به POP به یکدیگر متصل هستند. هر کدام از این سرورها در نقطه ای از کره زمین با موقعیت جغرافیایی متفاوت قرار دارند. تعداد کافی این سرورها باعث می شود تا کل کره زمین تحت پوشش این شبکه قرار بگیرد. سروری که از دیگر سرورها به موقعیت جغرافیایی یک کاربر نزدیک باشد را سرور لبه یا Edge Server می نامند. زمانی که یک کاربر درخواست دریافت محتوا از یک وب سایت می کند، در واقع به نزدیک ترین سرور یا همان سرور لبه متصل می شود.

تمامی سرورها همه اطلاعات و محتوای وب سایت مذکور را به صورت کش شده در خود ذخیره کرده اند تا در کمترین زمان ممکن آن را ارائه کنند. به این ترتیب دیگر نگرانی افت سرعت بارگذاری وب سایت ها و یا دانلود محتوا از سرورهای دور وجود نخواهد داشت. اما این افزایش سرعت ارتباطات بین سرورها چه مزایایی دارد؟

 

مزایای استفاده از CDN :

  • افزایش قابل ملاحظه سرعت بارگذاری وب سایت شما در تمام نقاط دنیا (به خصوص برای موبایل ها)

  • افزایش سرعت بارگذاری و دانلود محتوای آپلود شده در سرورهای شما برای کاربران

  • بهینه سازی و عملکرد بهتر یک وب سایت برای نمایش محتوای بصری مثل تصاویر

  • افزایش چشم گیر پهنای باند و کاهش تعداد ارتباطات از طریق یک کانال و در نتیجه عدم افت سرعت وب سایت

  • عدم مواجه شدن با ترافیک های سنگین به خاطر وجود سرورهای مختلف به ازای یک سرور

  • افزایش چشم گیر پایداری یک وب سایت

  • افزایش امنیت اطلاعات و کاهش خطرات حملات سایبری

  • کاهش مدت زمان لودینگ و بافرینگ (Buffering) ویدئوهای آنلاین

  • عملکرد بهتر در بخش های مختلف وب سایت به ویژه تجربه کاربری (UX)

  • هزینه کم راه اندازی و استفاده

 

چه نوع محتوایی در CDN ذخیره می‌شود؟

استایل‌شیت: ‌CSS

جاوا اسکریپت: JS

ویدیو و صدا: FLV (Flash), HLS, MP4 (HTML5 videos), MOV (QuickTime), WMV (Windows Media), MP3 and WAV

فونت‌های وب: EOT, TTF, OTF, CFF, AFM, LWFN, FFIL, FON, PFM, PFB, WOFF, SVG, STD, PRO, XSF, و…

سایر فرمت‌های فایل: HTML, JSON, PDF, DOC, PPT, XLS, EPUB, ODT, ODP, ODS, TXT, RTF, ZI

 

بهترین گزینه برای سایت های پر بازدید!!

اگر شما صاحب یک سایت پر بازدید هستید استفاده از شبکه توزیع محتوا میتواند به دو دلیل برای شما یک گزینه فوق العاده باشد:

1- تجربه سرعت مناسب

2- توزیع فشار به سرور

بطور مثال اگر در هر لحظه تعداد 500 نفر از سایت شما بازدید میکنند در حالت عادی سرور برای پاسخگویی به تمام درخواست ها بشدت درگیر میشود و ممکن است این پروسه زمانبر هم باشد. اما اگر از CDN استفاده کنید این درخواست ها بطور مثال بین 50 سرور تقسیم میشود!! طبیعی است که زمان پاسخ به تمام درخواست ها بشدت کاهش پیدا میکند.

 

تاثیر CDN بر سئو سایت چیست؟

از آنجایی که یکی از مهم ترین مزایای CNDها افزایش سرعت سایت و اشتراک گذاری اطلاعات است، می تواند نقش به سزایی در رتبه بندی وب سایت شما در موتورهای جستجو، خصوصا گوگل داشته باشد.

شبکه های توزیع محتوا به دلیل استفاده از الگوریتم های ذخیره موقت موجب می شود تا خزنده های گوگل به سرعت و به راحتی به محتوای شما دسترسی داشته باشند و در نتیجه محتوای شما سریع تر شاخص گذاری (Index) می شود. همه این موارد به باعث افزایش رتبه شما در گوگل می‌گردد.

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید