10 باور غلط درباره برنامه نویسی

10 باور غلط درباره برنامه نویسی

"برنامه نویسی، با گذر زمان در حال پیشرفت و مبدل شدن به یکی از پر اهمیت ترین شاخه های تخصصی است. امروزه کامپیوترها بخش مهم و بزرگی از زندگی ما را تشکیل داده‌اند به‌ طوری‌ که در انجام بسیاری از مشکلات روزمره به داد ما رسیده‌اند؛ همچنین بسیاری از مسائل پیچیده مثل آمار گرفتن در ابعاد وسیع و یا محاسبات پیچیده را برای ما به فرایندی سریع و ساده مبدل کرده‌اند."

 

خیلی از مردم از تاریخچه کامپیوترها آگاهی ندارند اما این مسئله می‌تواند برای برنامه‌نویسان کامپیوتر حائز اهمیت باشد چرا که حاوی مطالب ارزشمند و مفیدی است که ممکن است آیندهٔ شغلی ایشان را در این زمینه تحت تأثیر قرار دهد! در ادامه، 10 باور غلط درباره برنامه نویسی را برای شما گردآوری کرده‌ایم که اگر به برنامه‌نویسی علاقه دارید و می خواهید آن را شروع کنید، حتماً باید در موردشان اطلاع داشته باشید.

* خسته‌کننده است
یکی از بارزترین تصورات اشتباه در مورد برنامه‌نویسی، خستگی است. البته در دید مخاطبانی که تنها آنها را از دور می‌بینند. زمینه‌ای که یک نفر برایش جذاب است، برای دیگری ممکن است به‌شدت کسل‌کننده باشد. اما باورهایی در مورد برنامه‌نویسی وجود دارد مثلاً اینکه این کار، تکراری و پرزحمت است که بیشتر موردعلاقه افرادی است که عاشق ریاضی و اعداد هستند که واقعیت ندارد.

* ترس از آماتور تلقی شدن توسط دیگران
یکی از تصورات اشتباه برنامه نویسان این است که آنها فکر می کنند اگر شغل خود را به شخص دیگری بگویند، آنها تصور می کنند که وی یک برنامه نویس تازه وارد و آماتور با دانش پایین است. اما واقعیت این است که برنامه نویسی یکی از گسترده ترین شغل هاست و از شاخه های بسیاری تشکیل می شود و اینکه بتوان شخصی را به راحتی در دسته خاص یا آماتور فرض کرد بسیار کار دشواری است.

* یک مهارت برای افراد باهوش است
شاید به دلیل بودن موضوعات مختلف ریاضی در برنامه‌نویسی، این تصور اشتباه وجود داشته باشد که افراد ماهر در برنامه‌نویسی مانند فیزیک، ریاضیات یا مهندسی خوب عمل می‌کنند. با اینکه برنامه‌نویسی، با موضوعاتی مانند حل مسئله، ریاضی و توانایی‌های تحلیلی هم‌پوشانی دارد، اما به همان اندازه با سایر موضوعات مانند فلسفه، هم‌پوشانی دارد. درحالی‌که به طور قطعی نمی‌توان گفت که کدام یک با مهارت‌های مشابه برنامه‌نویسی ارتباط دارند.

بر خلاف این تصورات اشتباه در مورد برنامه‌نویسی، هیچ بخشی از آن از شما نمی‌خواهد که نابغه باشید. بااین‌حال مهم است که بتوانید منطقی فکر کنید و به طور درستی مشکل را حل کنید. اگر شما از آن دسته افرادی هستید می‌خواهید همه چیز را کوتاه کنید و سریع نتیجه‌گیری کنید، ممکن است از برنامه‌نویسی خوشتان نیاید. اما اگر فردی صبور هستید و تمام تلاش خود را برای حل مشکل و یافتن پاسخی انجام می‌دهید، ممکن است یک برنامه‌نویس عالی شوید.

بیشتر بدانید: IDE های برتر برنامه نویسی

* برنامه نویسی را فقط باید در دانشگاه آموخت
ممکن است این حرف در گذشته درست بوده باشد، چون فقط مکان هایی انگشت شمار در خارج از دانشگاه وجود داشت که کدنویسی را آموزش می داد، امروزه شما می توانید هرآنچه را نیاز دارید، به راحتی بیابید و بیاموزید. فرقی ندارد که یک مبتدی باشید یا یک توسعه دهنده ارشد در یک شرکت برجسته  آی تی.

البته دوره های آموزشی دانشگاه بهتر است، چون استاد و دستیارانش در هر مرحله از راه شما را راهنمایی می کنند و درس ها به گونه ای ساخت یافته هستند که ابتدا به شما یاد میدهند چگونه فکر کنید و سپس همه ی آنچه آموخته اید را با آن همراه کنید.

بنابراین فقط بخاطر اینکه دانشگاه نرفته اید یا در کار دیگری سر رشته دارید به این معنا نیست که برنامه نویسی خارج از دسترس شماست. اگر بخواهید منابع آنلاین و یا حتی دوره های آموزشی آنلاین زیادی وجود دارد که می توانید از آن بعنوان سکو استفاده کنید مانند Coursera یا  Codecademy.

* همه زبان‌های برنامه‌نویسی یکسان هستند
وقتی می‌خواهید تصمیم بگیرید که کدام زبان برنامه‌نویسی را یاد بگیرید، ممکن است خیلی نگران تصمیم نباشید، زیرا ممکن است با این تصور اشتباه روبرو شده باشید که همه زبان‌های برنامه‌نویسی یکسان هستند. در اصل، زبان‌های برنامه‌نویسی دارای یک‌پایه هستند. اما کاملاً شبیه به هم نیستند.

به عبارتی می‌توان گفت که زبان‌های برنامه‌نویسی مختلف برای کارهای مختلف طراحی شده‌اند. درحالی‌که ممکن است یک کار را با اکثر زبان‌ها انجام دهید، در برخی این کار ممکن است کمی پیچیده باشد. تصورات اشتباه در مورد برنامه‌نویسی در خصوص زبان برنامه‌نویسی ایده‌آل نیز وجود دارد. به این معنا که اگر زبان دیگری یاد بگیرید، فکر می‌کنید، وقت خود را تلف کرده‌اید.

* برنامه‌نویسی خلاق نیست
کدنویسی به همان شیوه‌ای نویسندگی خلاقیت دارد، خلاق است. بستگی به این دارد که با آن چه می‌کنید. نوشتن، به‌سادگی فرایند تولید هر شیء که به خلاقیت نیاز دارد، هیجان‌انگیز و خلاقانه است. به این صورت که شما به‌عنوان برنامه‌نویس، برای حل مشکلات به خلاقیت نیاز دارید.

در برنامه‌نویسی، شما ابزارهایی مثل کدهای متفاوت و پرکاربردی دارید که در کنار هم می‌تواند مشکلی را حل کند اما مراحل و چیدن آنها کنار هم به عهده شما است. در غیر این صورت شما در گیر تصورات اشتباه در مورد برنامه‌نویسی شده‌اید.

بیشتر بدانید: آشنایی با اصطلاحات پرکاربرد طراحی وب

* برای برنامه‌نویسی به مهارت‌های درجه یک کامپیوتر نیاز دارید
| برنامه‌نویسان گاهی اوقات افراد مبتدی در فناوری اطلاعات و کامپیوتر هستند، اما این موضوع یک قاطعیت کلی نیست. اگر چاپگر شما خراب شده و یا نمی‌توانید آن را به کامپیوتر خود متصل کنید، هیچگاه به طور مطلق، یک برنامه‌نویس نمی‌تواند این مشکل را حل نماید. در نتیجه فناوری اطلاعات و برنامه‌نویسی دو زمینه بسیار متفاوت هستند. درحالی‌که یک برنامه‌نویس حرفه‌ای و ماهر ممکن است هیچگاه نداند که اشکال عملکرد ویندوز چگونه برطرف می‌شود. اما به این تعبیر نمی‌شود که دانش خوب IT برای یک برنامه‌نویس مفید نخواهد بود.

* برای ورود به برنامه‌نویسی به مدارک خاصی احتیاج دارید
کدنویسی یک‌دنیای پرزرق‌وبرق است و به شما این امکان را می‌دهد که همه چیز را به هم بزنید و بسازید، آنها را زنده کنید و سپس آنها را با دیگران به اشتراک بگذارید. ایجاد یک قطعه کد خوب برای یک برنامه‌نویس رضایت‌بخش است، مانند حل یک معما، و باید گفت که شما در برنامه‎نویس همیشه نکات جدیدی یاد می‌گیرید.

* برنامه‌نویسان می‌توانند هر چیزی را هک کنند
شنیدن این تصورات اشتباه در مورد برنامه‌نویسی، گاهی سرگرم‌کننده است. بااین‌حال برنامه‌نویس کسی است که کد کامپیوتر می‌نویسد و برنامه‌های نرم‌افزاری می‌سازد. در نتیجه لزوماً یک متخصص امنیتی نیست و حتی اگر بود، به این معنا نیست که خواهد توانست هر چیزی را هک کند.

آنها فقط سعی می‌کنند از سیستم‌هایی که ممکن است مورد سوءاستفاده قرار گیرند و نیاز به رفع این خرابی‌هایی دارند، محافظت کنند. اگرچه یک برنامه‌نویس می‌تواند نحوه انجام این کار را بیاموزد، اما اکثر آنها کارهای بهتری نسبت به هک کردن دارند.

* هزاران خط برای کد نویسی بسیار زیاد است
اگر شما به برنامه نویسی علاقمند هستید یا قصد شروع آن را دارید، نگاه کردن و چک کردن سورس کدها که هزاران خط دارند بشدت ترسناک و غیر ممکن به نظر می رسد. اگر نگاه دقیق تری به همه کد ها بیاندازید متوجه می شوید بخش هایی تکراری هستند و کدنویس قسمتی از کدها را بارها در جاهای مختلف استفاده کرده است. بنابراین هزار خط کد مختلف نیست. جزیی ترین و همچنین پرچالش ترین برنامه نویسی ها از ترکیب همان کدهای جزیی که در شروع یادگرفته اید انجام می شود. به محض اینکه این کدهای جزیی را یاد گرفتید،نوشتن هزاران خط کدنویسی برایتان راحت ترین کار در جهان خواهد بود.

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید