کدام فریمورک های جاوااسکریپت(Angular ,Vue ,React)بهتر است؟

کدام فریمورک های جاوااسکریپت(Angular ,Vue ,React)بهتر است؟

"مدتی هست که تعداد بسیاری از برنامه نویس ها نیاز به یادگیری یکی از فریم ورک هایی جاوا اسکریپت (مانند Vue js و Angular و React js و…) پیدا کردند اما در انتخاب فریم ورک مناسب به مشکل برخورد میکنند و دچار سر در گمی میشوند. در این مقاله قصد داریم تا در مورد سه تا از اصلی ترین و بهترین فریم ورک های جاوا اسکریپت یعنی Vue js و React js و Angular صحبت کنیم و بررسی کنیم، بر اساس پروژه ای که داریم کدام یک از این سه فریمورک را باید انتخاب کنیم."

 

کدام فریمورک جاوا اسکریپت Angular و Vue و React بهتر است؟

ری اکت و ویو جی اس و انگولار هر کدام دارای ویژگی هایی هستند که آن را از سایرین متمایز می کند و نمی توان یکی از آنها را برتر از دیگری خواند. معمولا بهتر است قبل از انتخاب یکی از آنها ابتدا به نیازهای پروژه ای که قرار است توسعه داده شود نگاهی انداخت و بررسی لازم را انجام داد و سپس با توجه به نیازهای پروژه و شناخت کافی از ویژگی های هر یک از این فریمورک ها یکی از آنها را انتخاب کرد. در ادامه به معرفی و بررسی این 3 فریمورک محبوب جاوااسکریپت می پردازیم تا بتوانید با آشنایی وشناخت کامل یکی از آنها را برای توسعه پروژه های خود انتخاب کنید.

جامعه آماری فریمورک انگولار

انگولار در نسخه 1 توانست با ویژگی های جدیدی که وارد دنیای طراحی وب کرد توسعه دهندگان زیادی را جذب خود کند و بسیاری از سایت ها در دنیا با آن توسعه داده شده است. سپس نسخه 2 Angular منتشر شد که علاوه افزایش سرعت نسبت به نسخه قبل دارای نواقصی بود که کمی از طرفداران این فریمورک کاست. سپس مجدد گوگل با ارائه نسخه 4 الی نسخه 8 با آپدیت های مداوم و افزودن امکانات جدید توانست رضایت توسعه دهندگان را جلب کند و فریمورک انگولار روند رو به رشد به خود گرفت. امروزه بسیاری از پروژه های بزرگ با Angular توسعه داده شده است و از جامعه آماری نسبتا مناسبی برخوردار است.

 

معایب و پیش نیازهای Angular

برای استفاده از انگولار باید به زبان تایپ اسکریپت TypeScript تسلط کافی داشته باشید. تایپ اسکریپت به شما کمک می کند تا پروژه ها را اصولی تر و با استفاده از اصول شی گرایی پروژه های قوی تری انجام دهید و در بسیازی از موارد به کمک شما خواهد آمد. شاید این مورد در مقابل فریمورک هایی مانند React و Vue برای کسانی که در ابتدای راه هستند دشوار به نظر آید. چرا که برای استفاده از ری اکت و ویو جی اس نیاز به یادگیری TypeScript نیست.

یکی از معایب Angular شاید حجم نسبتا بالاتر آن نسبت به سایر فریمورک ها باشد. اما بسیار پرقدرت است و شرکت بزرگ گوگل از آن پشتیبانی می کند که این یک مزیت بزرگ به شمار می آید.

 

از انگولار در چه پروژه هایی استفاده کنیم؟

با توجه به اینکه شما علاوه بر تسلط به javascript باید به تایپ اسکریپت در Angular تسلط داشته باشید بهتر است اگر تازه کار هستید سراغ انگولار نروید. همچنین با توجه به وجود ماژول های قدرتمند در انگولار و حجم نسبتا بالاتر آن معمولا در پروژه های در مقیاس بزرگ از Angular استفاده می شود چرا که فریمورک انگولار تمام موارد مورد نیاز برای ایجاد پروژه های بزرگ را در اختیار توسعه دهنده قرار می دهد و توصیه می شود در پروژه های کوچک از آن استفاده نشود.

کتابخانه React

ری اکت یکی از محبوب ترین کتابخانه های زبان جاوااسکریپت است که در سال های اخیر محبوبیت بسیار بالایی کسب کرده است. React ابتدا توسط شرکت فیسبوک برای پیشبرد و توسعه پروژه ها مورد استفاده قرار میگرفت تا اینکه در سال 2013 فیسبوک تصمیم گرفت این کتابخانه را برای عموم منتشر کند. React بر پایه کامپوننت ها (components) کار می کند. بدین صورت که پس از ایجاد تغییر در هر کامپوننت آن را مجددا رندر گرفته و نمایش می دهد. React js بسیار دارای سرعت بالایی است و هر یک از بخش ها به صورت مستقل از هم کار می کنند. توسعه دهندگان با استفاده از React می توانند رابط کاربری های بسیار پیچیده و دارای بخش های مختلف و زیاد را در کمترین زمان و با بهترین حالت ممکن پیاده سازی کنند.

با توجه به اینکه React حجم کمتری نسبت به Angular دارد کارایی مناسب تری را در پروژه های کوچک تر برای ما فراهم میکند.

 

یادگیری React در سطوح بالاتر

برای یادگیری Angular ما باید زمانی را صرف یادگیری Typescript کنیم ولی درمورد ری اکت اینطور نیست. در ابتدا به سادگی میتونید از react استفاده کنید و کار خودتون رو پیش ببرید اما در سطوح پیشرفته تر ، استاندارد کد نویسی با React یک چالش بزرگی برای شما خواهد داشت. استفاده از ریکت انجام پروژه هایمان بسیار مفید است و این گذشتن از این پیچ صد در صد ارزشش را دارد.

 

علاقه برنامه نویسان به React

تعداد برنامه نویس هایی که از Reactjs استفاده میکنند نسبت به فریمورک Angular بسیار بیشتر هستند و اگر این روند همچنان ادامه پیدا کند این احتمال هست که فریمورک Angularjs 2 کم کم از دور رقابت کنار برود یا اینکه سهم کمتری را در این بازار داشته باشد.

 

ساخت برنامه های Native و اجرا سمت سرور React

شما با تسلط بر ری اکت به راحتی میتوانید با کتابخانه هایی مانند React Native اقدام به ساخت اپلیکیشن های موبایل برای سیستم عامل های اندروید و ios کنید. در واقع شما یک بار اپلیکیشن را کدنویسی می کنید و برای هر دو آنها خروجی میگیرد و این اپلیکیشن مانند یکی اپلیکیشن محلی و Native بر روی اندروید و آی او اس اجرا می شود. این کار باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود.

همچنین یکی از مزیت های بزرگ ری اکت این است که میتوانید React را سمت سرور اجرا کنید که به آن Server Side Rendering یا SSR می گویند. شما با این کار می توانید برنامه مورد نظر خود را سمت سرور اجرا و سمت توسط ری اکت سمت مرورگر کاربر رندر بگیرید. این کار باعث هماهنگی در سئو می شود و خزنده های گوگل به راحتی میتوانند مطالب شما را ایندکس کنند که تقریبا شما در مورد سئو در انگولار کمی دچار مشکل خواهید بود و برنامه های ایجاد شده با Angular مناسب برای seo نیستند.

فریمورک Vue

فریمورک ویو در سال 2013 توسط شخصی با نام ایوان یو که در شرکت گوگل مشغول به فعالیت بود ساخته شد. در ابتدا یک فریورک کوچک بود اما در ادامه با اضافه شدن امکانات بیشتر به آن وارد رقابت با React و Angular شد. ویو از نظر عملکرد تقریبا مانند Angular قدرتمند است اما با حجم بسیار کم! Vue js برپایه کامپوننت ها کار می کند و میتوانید از Component ها در بخش های مختلف یک پروژه یا پروژه های مختلف استفاده کنید.

شما می توانید از HTMl و CSS به صورت مجزا از کدهای جاوا اسکریپت خود در Vue استفاده کنید و مانند React این دو باهم ادغام نیست و سردرگمی نمی شود.

 

علت محبوبیت ویو جی اس؟

همانطور که گفته شده قادر هستید از HTML و CSS مجزا از کد جاوا اسکریپت خود استفاده کنید و این باعث فهم بیشتر می شود. همچنین Vue بسیار بسیار سبک است و برای پروژه های کوچک تر مناسب است اما این به این معنا نیست که در پروژه های بزرگ نیم توانید از آن بهره ببرید! همچنین ویو جی اس یادگیری بسیار آسانی دارد و به راحتی میتوانید بر آن مسلط شوید. Vue js از طرفی شباهت هایی به ری اکت دارد و مانند انگولار دارای ماژول های قدرتمندی است! درواقع ویو جی اس همان Angular است که به عبارتی ساده سازی شده است و قدرت انگولار در آن نهفته شده است.

شاید یکی از معایب ویو آن باشد که در پروژه های بزرگ ممکن است کمی کدهای شما زیاد شود و حجم آن بالا برود. البته در پروژه های خیلی بزرگ! در واقع ویو به علت آسانی و سبک بودن بسیار محبوب شده است.

 

جامعه آماری Vue js

فریمورک Vue با توجه به آسانی زیاد و یادگیری آسان و هم چنین سرعت بالا و حجم پایین توانسته در مدت زمان کوتاهی جای خود را میان توسعه دهندگان در دنیا باز کند و بسیاری را شیفته خود سازد. لازم است بدانید از Vue به صورت پیش فرض در فریمورک محبوب لاراول استفاده شده است و با توجه به بازار کار عالی لاراول در ایران بسیار خواهان دارد.

 

سئو در فریمورک Vue js

ویو جی اس به صورت پیش فرض از سئو پشتیبانی نمی کند اما با استفاده از فریمورک های محبوب آن مانند Nuxtjs میتوانید استفاده کنید با ساخت برنامه های SSR، اپلیکیشن های ایجاد شده اب Vue را به خوبی با خزنده های موتور جستجوی گوگل هماهنگ کنید.

 

در نهایت کدام؟ React یا Vue یا Angular

هر 3 این فریمورک ها قدرتمند هستند و با آنها قارد خواهید بود پیشرفته ترین اپلیکیشن های تک صفحه ای را بسازید اما واقعیت آن است که باید در ابتدا به علاقه خود و سپس به نیازهای پروژه های خود توجه کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. اگر به دنبال قدرت هستید و حجم برایتان مهم نیست و به تایپ اسکریپت آشنا هستید می توانید بروید سمت Angular اما اگر سرعت را در کنار حجم پایین می خواهید میتوانید از Vue استفاده کنید به خصوص در پروژه های لاراولی یا پروژه های نسبتا کوچک تر اما اگر سرعت را در کنار قدرت و سبکی و محبوبیت لازم دارید می توانید از React استفاده کنید. اما در نهایت اگر قصد تبدیل شدن به یک فول استک در حوزه برنامه نویسی جاوا اسکریپت و وب را دارید باید بر هر سه فریمورک تسلط داشته باشید و در شرایط مختلف از آنها استفاده کنید.

 

بیا نتیجه بگیریم

در این مقاله به بررسی محبوب ترین فریمورک های جاوا اسکریپت پرداختیم و هر یک را مورد بررسی قرار دادیم تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. حتما اگر تجربه کار با Vue و React یا Angular را دارید نظرات خود را با ما و سایر افرد در میان بگذارید و سایر مقالات آموزشی هیرود را از دست ندهید.

 

 

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید