پاول دورف موسس تلگرام

پاول دورف موسس تلگرام

"پاول دورف (Pavel Durov) زمانی که به همراه برادرش نیکلای در سال ۲۰۰۶ شبکه‌ی اجتماعی VK را راه اندازی کرد فکرش را هم نمی‌کرد زمانی یکی‌از بزرگ‌ترین شبکه های اجتماعی اروپایی را راه اندازی کند و مدیر آن شود. محبوبیت و شهرت این شبکه در زادگاهش به جایی رسید که VK را فیسبوک و پاول دورف را مارک زاکربرگ روسیه لقب دادند."

ساخت اپلیکیشن تلگرام

پاول دورف (Pavel Durov) در سال 2013 و کمی قبل از مهاجرتش به کمک برادرش که پروتکل امن MTProto را ساخته بود یک اپلیکیشن پیام‌رسان به نام تلگرام (Telegram) راه اندازی‌کرد کرد، اپلیکیشنی که به‌تازگی جشن ۱۰۰ میلیون کاربر فعالش را گرفته و با سرعت در حال رشد وبهبود است.

‌‌زندگینامه پاول دورف در کودکی و جوانی

«پاول والریویچ دورُف» (Pavel Valeryevich Durov) در سال ۱۹۸۴ در سن پترزبورگ روسیه متولد شد ولی بیش‌تر دوران کودکی‌اش در شهر زیبای تورین در ایتالیا طی شد. پدرش دکتر والری دورف، لغت‌شناس بود و در ایتالیا مشغول به کار بود . پاول هم در همان‌جا به یک مدرسه‌ی ایتالیایی رفت اما پس از برگشت به روسیه در سال ۲۰۰۱، در سن پترزبورگ درسش را ادامه داد و در نتیجه در رشته‌ی پدرش از دانشگاه همان شهر با کسب رتبه‌ی اول فارغ‌التحصیل شد.

او چند سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۲ داستان زندگی‌اش را در کتابی به نام « کد پاول دورُف» (Code of Pavel Durov) آورد. دورف جوان و باهوش در سال ۲۰۰۶ وقتی‌که تنها ۲ سال داشت بنای VKontakte را گذاشت که بعدا به‌صورت VK درآمد. زمانی که او و برادرش این وب‌گاه را با یکدیگر اداره می‌کردند، شرکت‌شان به ارزش بالغ بر ۳ میلیارد دلار رسید. در سال ۲۰۱۱ به دلیل مخالفت‌های پاول با سیاست‌های جریان حاکم، نیروهای امنیتی کشور روسیه خانه‌ی پاول را در سن پترزبورگ به محاصره درآوردند اما ماجرا بعد از یک ساعت خاتمه پیدا کرد.

اجبار به فروش سهام شرکت تلگرام

در زندگینامه پاول دورف می خوانیم که در دسامبر سال ۲۰۱۳ او را مجبور کردند ۱۲ درصد از سهام شرکت خود را به «ایوان تاورین» (Ivan Tavrin) صاحب Mail.ru، که یکی از بزرگ‌ترین و معروف ترین شرکت‌های اینترنتی روسیه بود بفروشد. در جریان این واگذاری، تاورین هم در رد و بدلی فرمایشی، این ۱۲ درصد را به شرکت متبوعش داد تا در مجموع، با سهمی که قبل تر طی سرمایه‌گذاری روی VK در اختیار داشت، ۵۲ درصد از سهام VK و متعاقبا کنترل آن را در دست بگیرد.

مدتی بعد هم سهام باقی مانده به مالکیت mail.ru درآمد تا به‌تنهایی صاحب این شبکه‌ی اجتماعی شود تا زیره نظر و فرمان دولت کشور روسیه عمل کند. پاوِل دورُف، در ۲۰۱۳ میلادی پس از اتفاقاتی که برای شبکه‌ی اجتماعی‌اش افتاد به همراه برادرش نیکلای، و اپ پیام‌رسان تلگرام را راه اندازی کرد.

ولی تجارب VK به او آموزش داده بود که هرگز نباید مکان جدیدش را در روسیه انتخاب کند؛ به‌ همین علت تلگرام در برلین آلمان احداث شد. برای رسیدن به ادعای «سریع‌تر و ایمن‌تر» دو لایه‌ی رمزگذاری مطمئن برای این اپلیکیشن استفاده کرد. امنیت تلگرام به حدی مورد توجه و دقت بوده که گفته می‌شود حتی اعضای گروهک داعش نیز کاربر تلگرام هستند.

البته باید بدانید که تا مدت‌ها پاول به عنوان کسب‌و‌کار به تلگرام نگاه نکرد و همین چندی پیش یک میلیون دلار دیگر از سرمایه‌ی شخصی‌ خودش برای ادامه‌ی کار آن هزینه کرد. دورف در اول آوریل ۲۰۱۴ تحت فشار از هیات مدیره‌ی شرکتش، VK، استعفا داد. در 16ام همان ماه وقتی ماموران اطلاعاتی روسیه مشخصات تظاهرات‌کنندگان اوکراینی را در ماجرای جزیره‌ی «کریمه» خواستند، پاول نه‌تنها از دادن آن‌ها امتناع کرد بلکه در صفحه‌ی شخصی خود در شبکه‌ی اجتماعی VK از این درخواست پرده برداشت و آن را غیرقانونی دانست.

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید