ویژگی های یک وبسایت کاربر پسند

ویژگی های یک وبسایت کاربر پسند

"یک کسب‌و‌کار برای اینکه بتواند پیشرفت کند، نیازمند این است که بر روی نام تجاری خود سرمایه‌گذاری کند. در دنیای دیجیتال امروز، یکی از راه‌های برند شدن، داشتن وب سایت و فعالیت در فضای اینترنت است."

خیلی از کسب و کارها برای گسترش هرچه بیشتر خود اقدام به راه اندازی وب سایت، فروشگاه و از این دست مسائل می نمایند و با این کار قصد دارد جای پای خود را در این بازار نیز به دست آورند. اما مسئله مهمی که در این بین وجود دارد طراحی و راه اندازی سایتی است که هم بتواند خود را با معیارها و الگوریتم های گوگل سازگار کند و هم بتواند رضایت کاربر را جلب کند و به عبارتی «کاربر پسند» باشد. اما چگونه سایتی می تواند این عنوان را از آن خود کند؟ ما در این پست به بحث در مورد ویژگی های سایت خوب و کاربر پسند می پردازیم.

 

تفاوت سایت مورد نظر موتورهای جستجو و سایت کاربر پسند

وب سایت هایی که موفق عمل می کنند، بی شک به دلیل رعایت پارامترها و ماژول هایی می باشد که در بحث بهینه سازی  وب سایت مشخص شده است. در واقع موتورهای جستجو برای تمامی سایت ها مجموعه ای از قوانین را در نظر گرفته که مطابق با آنها سایت ها را رتبه بندی می کنند. حال سایت هایی که بتوانند این قوانین را در حد اعلا در سایت خود رعایت کنند، رتبه بالاتری پیدا کرده و در نتیجه میزان نمایش سایت در صفحه نتایج جستجو و تعداد بازدیدکننده آنها نیز افزایش پیدا می کند.

اما زمانی که از وب سایت های کاربر پسند صحبت به میان می آید، دیگر بحث موتورهای جستجو نیست. چرا که کاربران به دنبال پاسخ برای پرسش و کنجکاوی های خود هستند و اطلاعی از پارامترهای موتورهای جستجو ندارند. به عبارت روشنتر، اکثریت بازدیدکنندگان سایت از مباحث سئوی سایت بی خبر هستند. آنها به دنبال صفحاتی هستند که مطابق با سوالات ذهنی شان باشد. هیچ کاربری از دستورات موتورهای جستجو پیروی نمی کند، زیرا نه نسبت به آن اطلاعی دارد و نه ضرورت و الزامی برای این کار وجود دارد و برعکس؛ این موتورهای جستجو هستند که به خواست و نیاز کاربران نیاز داشته و واکنش ها و فیدبک های آنها را بررسی و دستورات آنها را پیروی می کنند.

بنابراین تفاوتی که میان سایت های مورد نظر موتورهای جستجو و سایت های کاربرپسند وجود دارد، را می توان در معیارها دنبال کرد. موتورهای جستجو دارای رباط هوشمند هستند که برای آنها الگوریتم های مشخصی تعریف شده و به صورت ماشینی می توانند سایتهایی که مطابق با این الگوریتم ها باشند را پیدا کنند. این در حالی است که که کاربران اینترنتی ماشین یا دستگاه نیستند که مطابق با یک الگوی مشخص حرکت کنند. بلکه هر یک از آنها معیارهای خاصی را می طلبند و از سویی استفاده از لینک، کلمات کلیدی، توضیحات متا و ... هیچ تاثیری بر نظر آنها ندارد. بلکه کاربران معیارهای دیگری را در نظر دارند.

 

ویژگی های سایت های کاربر پسند

 

 

داشتن نقشه راه منطقی و اساسی

مطمئناً، یک وبسایت باید از نظر ظاهری زیبا باشد. اما مهم‌تر از آن این است که در وحله اول نحوه کار کردن با سایت‌تان را مشخص کنید، قبل از اینکه حتی سرورتان را انتخاب کنید یا حتی یکی از کدهای HTML را تایپ کنید، لازم است که مشخص کنید که چه طرح و نقشه‌های برای سایت‌تان در نظر دارید. تجربه کاربری هم برای ارتباط کار با سایت مهم است و هم برای جستجوگرها. زیرا گوگل، علاوه بر محتوا ساختار سایت را نیز برای رتبه‌بندی در نظر می‌گیرید.

بنابراین شما باید از نظر بصری و ظاهری طرحی مناسب و منطقی انتخاب نمایید. تا افرادی که از سایت شما بازدید می‌کنند بتوانند به راحتی با آن ارتباط برقرار کرده و بتوانند منطق سایت شما را درک کنند و همچنین بتوانید در رتبه‌بندی گوگل بالا بیایید.

موضوع سایت

موضوعات سایت اولین فاکتور برای جذب کاربران است. وب سایت هایی که از موضوعات جذاب برخودارند، همیشه با حجم زیادی از کاربران مواجه می شوند. برای مثال وب سایت های سرگرمی، همیشه بازدیدکننده های زیادی را به خود جذب می کنند. البته این سایت ها نیز فعالیت اقتصادی خود راه بصورت مستتر انجام می دهند. به این معنا که قسمتی از سایت را به تبلیغات اختصاص می دهند. اما به دلیل وجود مطالب سرگرمی، برای تعداد زیادی از کاربران محبوبیت دارند.

 

طراحی حرفه ای سایت

سایت هایی که حرفه ای طراحی می شوند، زیبایی خاصی داشته و می توانند کاربران بیشتری را به سمت خود جذب کنند. استفاده رنگ های جذاب، فونت های خوانا و با سایز مناسب و ... از جمله فاکتورهای جذب کاربران به سمت سایت است. همچنین قالب سایت نیز نقش زیادی در جلب نظر کاربران دارد. قالب ها می توانند نحوه چیدمان بخش های مختلف سایت را مشخص کنند. یک نکته مهم اینکه در زمان طراحی وب سایت حرفه ای باید به زمینه کسب و کار نیز توجه داشت. برای مثال سایت های مربوط به املاک به یک بخش مجزا برای نمایش املاک و فروشندگان نیاز دارد.

 

تبلیغات سایت

کاربران به هیچ عنوان به تبلیغات علاقه ای نداشته و گاهی نیز به تبلیغات بیش از حد بدبین می شوند و فورا سایت را ترک می کنند. برای مثال به کاربردن کلمات کلیدی که نوعی تبلیغات محسوب می شود، به هیچ عنوان برای کاربران خوشایند نیست. بنابراین سایت هایی که روش های تبلیغات را به صورت هوشمندانه ای به کار می بندند، علاوه بر اینکه نظر کاربران را به سمت سایت جلب می کنند، می توانند به اهداف خود نیز دست پیدا کنند.

 

اهمیت بروز رسانی سایت

نحوه به روزرسانی سایت که مد نظر کاربران قرار می گیرد، به معنای قرار گرفتن محتواهای جدید در سایت است. در واقع در روش بروزرسانی که لینک ها تغییر می کنند و یا سایت آنالیز می شود، تنها به کام موتورهای جستجو شیرین است و کاربران هیچ اطلاعی از آن ندارند. کاربران تنها با محتواها نظر می کنند. به همین دلیل زمانی که از بروزرسانی سایت برای کاربران صحبت می شود، به این معناست که باید محتواهای جدید در سایت قرار بگیرد.

 

استفاده از تصاویر با کیفیت

تصاویر نیز تاثیر زیادی برای جذب و جلب نظر کاربران دارند. گاهی تصاویر پاسخ بسیاری از کنجکاوی های کاربران است. به همین دلیل سایت هایی که از تصاویر استفاده می کنند، محبوبیت بیشتری در نزد کاربران دارند.

 

رابط کاربری آسان

سایت هایی که بتوان از طریق آنها با مدیران سایت ارتباط برقرار کرد، برای کاربران اینترنتی اهمیت خاصی دارند. در این صورت اگر کاربر نسبت به قسمتی از سایت انتقاد یا شکایتی داشته باشد، می تواند به راحتی پیام خود را به مدیریت منتقل کند.

 

سایت های ریسپانسیو

بیشتر کاربران اینترنتی از طریق گوشی های همراه وارد وب سایت ها می شوند. در این صورت سایت هایی کاربرپسند هستند که ریسپانسیو شده و صفحات سایت در موبایل بهم ریختگی و بدترکیب نشود و کاربر بتواند به راحتی محتوا را مطالعه کند.

 

 

تامین امنیت سایت

شما باید به امنیت سایت خود اهمیت ویژه‌ای بدهید، اگر شما فروش اینترنتی دارید، نیازمند تلاش برای تامین امنیت سایت خود با یک گواهی ssl هستید. ssl ارتباط بین شما و مشتریان شما را رمزگذاری می‌کند تا ترس شما و مخاطبان‌تان را نسبت به ثبت اطلاعات از بین ببرد. از آنجایی که سرقت هویت در فضای اینترنت زیاد است، باید امینت سایت خود را جدی بگیرید.

 

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید