همه چی درباره SWIFT

همه چی درباره SWIFT

"زبان برنامه نویسی Swift در مورد زبان برنامه نویسی اپل می باشد. یک زبان برنامه نویسی چند منظوره کلی است که توسط Ios، Linux، tvOS، watchOS، macOS، iPadOS ایجاد شده است. زبان Swift برای کار با چهارچوب های Apple Cocoa و Cocoa Touch و بدنه بزرگ کد Objective-C موجود برای محصولات اپل طراحی شده است."

 

زبان برنامه نویسی Swift چیست؟

اپل قصد داشت زبان برنامه نویسی سوئیفت را برای پشتیبانی از بسیاری از مفاهیم اصلی مرتبط با Objective-C ، به ویژه اعزام پویا ، برنامه های گسترده دیررس ، برنامه نویسی گسترده و ویژگی های مشابه ، اما با روشی “ایمن تر” ، گرفتن اسکن از نرم افزارها آسان تر نماید. برنامه نویسی Swift دارای ویژگی هایی است که به برخی از خطاهای برنامه نویسی رایج  اشاره می کند.

از مفهوم توسعه پروتکل پشتیبانی می کند ، یک سیستم توسعه پذیری که می تواند برای انواع ، خطوط و کلاس ها اعمال شود ، که اپل به عنوان یک تغییر واقعی در پارادایم های برنامه نویسی آنها را به عنوان “برنامه نویسی پروتکل گرا” معرفی می کند.

 

تاریخچه زبان برنامه نویسی swift :

توسعه اولیه زبان برنامه نویسی سوئیفت در سال 2010 توسط کریس لاتنر (یک توسعه‌دهنده نرم‌افزار آمریکایی) آغاز شد و بعدا با همکاری برنامه نویس های اپل ادامه پیدا کرد.

اولین برنامه ای که با زبان برنامه نویسی سوئیفت نوشته شده، برنامه موبایل کنفرانس جهانی توسعه دهندگان (WWDC) بود. نسخهٔ آزمایشی زبان سویفت برای توسعه‌دهندگان رسمی اپل در کنفرانس در دسترس قرار گرفت ولی اپل قولی نداد که کد نسخهٔ آزمایشی با کدهای نسخهٔ نهایی سازگاری داشته باشد، البته اپل برنامه‌ریزی کرده بود تا مبدل کدهای آزمایشی به کدهای نهایی را در زمان عرضهٔ نسخهٔ نهایی منتشر کند.

 

زبان قبل از سوئیفت در شرکت اپل :

قبل از بوجود آمدن زبان برنامه نویسی سوئیفت، شرکت اپل از زبان Objective-C استفاده میکرد. شباهت هایی بین زبان سوئیفت و Objective-C وجود دارد مثل :

  • انواع عددی مبنا

  • قاعده شمارشی مشابه

  • از کروشه ها برای آرایه ها استفاده می شود تا آنها را اعلام کنند و یک مقدار از یک شاخص معین را از یکی از آنها بگیرند.

  • متدهای کلاس به ارث برده می شوند، مانند متدهای Instance. Self در متدهای کلاس، همان کلاسی است که متد در آن فراخوانی شده است.

 

ویژگی های زبان برنامه نویسی Swift

برنامه‌نویسی پروتکل‌محور

پروتکل همان کلاس در زبان شی‌گرا می‌باشد اما عملکرد بهتری نسبت به آنها دارد. در واقع ارث‌بری در زبان‌های شی‌گرا به‌خوبی انجام نمی‌شود، با این تفاوت که این کار توسط پروتکل‌ها به‌آسانی انجام می‌شود.

انتخاب متغیرها در برنامه نویسی سوئیفت برنامه‌نویسان اجازه این را که متغیرها را خود انتخاب کنند، دارند؛ یعنی اگر متغیری با خطاهایی مانند null رو به رو شد، برنامه‌نویس میتواند با استفاده از یک علامت سوال در ساختار کدها از آن خطاها جلوگیری کنند.

محیط یکپارچه Xcode

برنامه‌نویسان می‌توانند با استفاده از محیط یکپارچه Xcode که توسط اپل توسعه داده شده است مشکلات و خطاهای موجود در برنامه نویسی swift را برطرف کنند. نرم‌افزار Xcode از کلیه‌ی زبان‌های برنامه‌نویسی c c++ ،java ،pthyon ،Ruby پشتیبانی می‌کند.

امنیت داده‌ها با سوئیفت

امنیت داده یکی از مهم‌ترین عوامل برای برنامه‌نویسان است به دلیل اینکه کلیه‌ اپلیکیشن‌ها بر پایه‌ انتقال داده کار می‌کنند. نرم‌افزارها با APIها و شبکه‌های زیادی در ارتباط هستند به‌طوری که داده‌های ارسال شده و دریافت شده آنها، باید رمزنگاری و رمزگشایی شوند.

سوئیفت کتابخانه‌های مختلفی برای امنیت داده‌ها و کدها دارد که برنامه‌نویسان می‌توانند از این کتابخانه‌ها استفاده کنند و دیگر دغدغه‌ای برای امنیت داده ها نداشته باشند.

 

یادگیری زبان سوئیفت

شرکت اپل بسیار تلاش کرده است که یادگیری زبان سوئیفت را آسان کند. از این رو این زبان مانند سایر زبان ها خسته کننده نیست. اگر قبلا با زبان های برنامه نویسی دیگری کار کرده اید ممکن است حس کنید که قبلا دستورالعمل های آن در جای دیگری دیده اید و برایتان آشنا است.

سوئیفت یک زبان بهینه و سریع می باشد که بازخورد واقعی را فراهم می نماید و می توان به صورت یکپارچه از آن در کد C شی گرا استفاده کرد.

برای پیاده سازی ایده های خود باید زبان های مورد نیاز خود را سریع تر یاد گرفت زیرا یادگیری زبان های برنامه نویسی آسان نمی باشد. از این رو شرکت اپل دسترسی به مجموعه بزرگی از منابع یادگیری را فراهم کرده است که در یادگیری سریع مفاهیم این زبان به افراد کمک می کند.

از این رو منابع زیاد رایگان برای یادگیری زبان برنامه نویسی Swift و ساخت اپلیکیشن موجود دارند. می توانید از سایت های بین المللی Udemy و coursera و سایت فارسی clicksite.org برای یادگیری Swift استفاده کنید.

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید