همه چی درباره ی کاتلین!!

همه چی درباره ی کاتلین!!

"به‌ طور کلی زبان‌های برنامه‌نویسی، بلوک‌های ساختاری هر نرم افزاری هستند. برای تهیه یک نرم‌افزار یا یک برنامه، باید با زبان‌های مختلفی از جمله: جاوا، پایتون، PHP و …کاملا آشنا باشید. یکی از این زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب و پرکاربرد (Kotlin Programming Language) است. در ادامه با مبحث زبان برنامه‌ نویسی زبان برنامه‌ نویسی کاتلین چیست با ما همراه باشید."

از زمانی که گوگل زبان برنامه‌‌نویسی کاتلین را به رسمیت شناخته است، کاتلین به یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای توسعه اندروید تبدیل شده است.

در حالی که زبان برنامه‌نویسی کاتلین یک زبان جدید و تازه وارد است اما به دلیل کارایی زیاد و مفید، منجر به آن شده است که زبان برنامه‌نویسی جاوا را پشت سر بگذارد و خود به عنوان یک زبان برنامه‌نویسی، در جایگاه بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی قرار بگیرد.

کاتلین یک زبان برنامه‌نویسی است که هدفی استاتیکی دارد و دارای استنباط عمومی است. این جمله بدان معناست که کاتلین به صورت کاملا گسترده برای توسعه سیستم عامل اندروید طراحی و برنامه‌ریزی شده است. کاتلین به گونه‌ای طراحی و برنامه‌ریزی شده است که کاملا با زبان برنامه‌نویسی جاوا همکاری کند، تا بتواند نسخه JVM را بسازد و هدف اصلی و مشخص کاتلین عمدتا JVM است.

کاتلین Kotlin یک زبان برنامه‌نویسی منبع باز (open-source) است. کاتلین در سال 2011 توسط یک شرکت نرم‌افزاری بسیار معروف به نام (JetBrains که قبلا با عنوان IntelliJ Software شناخته می‌شد) معرفی شد و زبان جدیدی برای JVM بود.

مزایای زبان کاتلین

  • یادگیری آسان: مبانی آن مشابه زبان برنامه‌نویسی جاوا است. در واقع می‌توان گفت، هر کس که بتواند با جاوا کار کند، می‌تواند کاتلین را به سادگی درک کند.

 

  • کاتلین چندسکویی است: کاتلین توسط IDE‌های گوناگون جاوا پشتیبانی می‌شود، بنابراین می‌توان برنامه‌ها را به زبان کاتلین نوشتن و آن را روی هر ماشینی که JVM را پشتیبانی می‌کند اجرا کرد.

 

  • از جاوا امن‌تر است.

 

  • امکان استفاده از چارچوب جاوا و کتابخانه‌های آن را در پروژه‌های کاتلین با استفاده از چارچوب‌های پیشرفته و بدون نیاز به تغییر کل پروژه در جاوا، فراهم می‌کند.

 

  • زبان برنامه‌نویسی کاتلین دارای کامپایلر و کتابخانه‌های گوناگونی است؛ همچنین، همه ابزارهای آن کاملا رایگان و متن‌باز است و روی گیت‌هاب قرار دارد. گیت‌هاب کاتلین از این مسیر [+] در دسترس است.

کاربردهای زبان کاتلین

  • می‌توان از کاتلین برای ساخت برنامه‌های کاربردی اندرویدی استفاده کرد.

 

  • کاتلین را می‌توان به جاوا اسکریپت کامپایل کرد و بدین شکل، از این زبان برای «فرانت‌اند» (Frontend) نیز استفاده کرد.

 

  • زبان کاتلین برای توسعه وب و توسعه سمت سرور نیز به خوبی قابل استفاده است.

چرا باید زبان برنامه نویسی کاتلین را بیاموزیم؟

نوشتن 10 الی15 خط کد در جاوا را در نظر بگیرید و همین تعداد کد را فقط در 3 الی4 خط در Kotlin بنویسید. کدام یک را ترجیح می‌دهید؟ جاوا یا کاتلین؟ قطعا کاتلین درست است؟ بله جوابتان حتما مثبت است و دلیل این عمل این است که کاتلین تعداد کدهای بویلر (boilerplate codes) موجود در جاوا را کاهش می‌دهد به همین دلیل راحت‌تر می‌توانید کدنویسی را انجام دهید.

کاتلین قابل تعامل است. این بدان معنی است که کد جاوا موجود را می‌توان از طریق کد کاتلین (Kotlin code) به روشی طبیعی بازخوانی کرد همچنین برای بدست آوردن کد کاتلین می‌توان از جاوا هموار (Java smoothly) استفاده کرد.
چه شرکت‌هایی از زبان برنامه نویسی کاتلین استفاده می‌کنند؟

کاتلین از زمان آغاز به کار، محبوبیت خود را افزایش داده است که با تأیید گوگل، شناخت گسترده‌تری پیدا کرد. 66٪ از توسعه‌دهندگان می‌گویند که از کاتلین (Kotlin) برای توسعه اندروید استفاده می‌کنند.
زبان برنامه‌نویسی کاتلین به طور کلی سود بسیار زیاد و قابل توجهی را برای شرکت‌هایی که از آن (زبان برنامه‌نویسی کاتلین) استفاده می‌کنند، دارد.

تعدادی از برنامه هایی که با کاتلین نوشته شده اند:

برنامه Pinterest

سرویس اجتماعی معروف اشتراک عکس تصمیم گرفت از Kotlin استفاده کند و در برنامه Android خود از جاوا بهره ببرد. آنها مزایا و معایب استفاده از Kotlin را در تولید در Droidcon NYC 2016 ارائه دادند. چیزی که ممکن است کمی عجیب باشد، این است که Kotlin در چنین برنامه محبوب با پایگاه کاربری گسترده اش حتی قبل از اینکه گوگل اولین پشتیبانی از این زبان را اعلام کند، استفاده کرد.

شرکت Coursera (کورسرا)

شرکت Coursera، یک شرکت آموزشی است که دوره های آموزشی آنلاین را که توسط دانشگاه ها و موسسات برجسته مانند استنفورد و ییل برگزار می شود، را ارائه می دهد. Coursera سازمان های Android و iOS جداگانه ندارد. آنها فقط مفهوم تلفن همراه را دارند و به همین دلیل تصمیم گرفتند از Kotlin استفاده کنند. Kotlin شبیه Swift است، یک زبان برنامه نویسی نسبتا جدید برای توسعه iOS است که این موضوع باعث ساده تر به اشتراک گذاری دانش بین مهندسان، ارتباطات بهتر و توسعه کلی کارآمدتر می شود.

برنامه Trello (ترلو)

برنامه Trello یک برنامه مدیریت شناخته شده پروژه است که در حال حاضر متعلق به Atlassian است. ترلو برای برنامه ی Android خود، کد های جدید ش را در Kotlin نوشته است.همکاری با Java و Kotlin ممکن است به لطف قابلیت همکاری عالی بین دو زبان باشد.

برنامه Evernote

برنامه Evernote یک برنامه طراحی شده برای ضبط، سازماندهی، لیست کارها و بایگانی است. Evernote  برای مشتریان اندروید خود از زبان کاتلین بهره برده است.

برنامه Basecamp 3

برنامه ای که به مدیریت کسب و کارهای کوچک در حال رشد کمک می کند. این به طور کامل در Kotlin نوشته شده است و توسعه دهندگان Basecamp ادعا می کنند که انتخاب Kotlin منجر به تفاوت های بزرگی در آسایش، کیفیت و سرعت کار آنها شد.

برای توییتر Twidere

منبع باز، ۱۰۰ درصد طراحی مرورگر توییتر با material design، افزایش تجربه کاربر توییتر. همه‌ی  این ها  در کوتلین نوشته شده است، اگر چه برخی از کدهای جاوا هنوز در آن وجود دارد.

برنامه Shadowsocks (سایه ها)

یک cross-platform با عملکرد و امنیت بالا است که از Proxy Socks5 پشتیبانی کرده و کمک می کند تا در هنگام مرور اینترنت افزایش امنیت و حریم خصوصی داشته باشید. Shadowsocks از زبان کاتلین برای مشتریان اندرویدی خود بهره برده است. Shadowsocks هر دو توسط کاربران در Google Play و سایر توسعه دهندگان قدردانی می شود.

برنامه Simple Calendar

یک تقویم ساده و Open source بدون نیاز به مجوز های خاص. این برنامه، جزئی از پک کامل موبایلی Simple Mobile Tools می باشد. همه‌ی این برنامه ها Open Source بوده و در کوتلین نوشته شدند.

برنامه KotlinConf

یبKotlinConf یک کنفرانس توسعه دهندگان است که توسط سازندگان کوتلین JetBrains میزبانی شده است. هیچ راهی وجود ندارد که برنامه کنفرانس رسمی در یک زبان دیگر نوشته شود. واقعا جالب است این است که نه تنها برای مشتریان Android این برنامه در Kotlin نوشته شده بلکه برنامه وب، سرور و IOS نیز دارد. این فقط نشان دهنده پتانسیل عالی این زبان است.

برنامه رسمی کنفرانس Driodkaigi 2018

برنامه DroidKaigi 2018  یک کنفرانس برای برنامه نویسان اندرویدی است که در توکیو سازمان دهی می شود. این یکی  دیگر از برنامه هایی است که توسط کاتلین نوشته شده ولی این بار کنفرانس توسط خلاقان این برنامه برگزار نمی شود. این موضوع نشان دهنده ی محبوبیت بالای کاتلین در بین اندرویدی هاست.

 

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید