نقش مدیر پروژه در روند توسعه وب سایت

نقش مدیر پروژه در روند توسعه وب سایت

"وقتی مشاغل متوجه می شوند که به حضور دیجیتالی قوی نیاز دارند ، توسعه دهندگان وب را برای ایجاد آن استخدام می کنند. در فرآیند توسعه وب ، یک نقش مهم وجود دارد که مانند قسمت گمشده پازل متناسب است - مدیر پروژه."

اگر یک شرکت توسعه وب را به جای یک فریلنسر انتخاب کنید ، به احتمال زیاد خدمات مدیر پروژه به شما پیشنهاد می شود. این امر خصوصاً در تیمهای اختصاصی توسعه که مدتها صرفاً روی پروژه شما کار می کنند معمول است. با این حال ، اغلب درک مشترکی درباره دلیل نیاز آنها به مدیر پروژه وجود ندارد.

ما تصمیم گرفتیم تا در مورد این موضوع توضیحاتی ارائه دهیم و در مورد نقش مدیر پروژه در توسعه وب بحث کنیم.

 

یک مدیر پروژه وب چه کاری انجام می دهد؟
مدیر پروژه شخصی است که در تیم توسعه وب قرار دارد و فرآیند را کنترل می کند ، اقدامات اعضای تیم را هماهنگ می کند و تحویل به موقع پروژه را تضمین می کند.

در اینجا تنها مواردی وجود دارد که یک مدیر پروژه مسئول آنهاست:

 • ایجاد ارتباط صاف بین مشتری و توسعه دهندگان
 • اولویت بندی الزامات و وظایف پروژه
 • تخصیص منابع
 • تخمین زمان
 • گزارش در مورد پیشرفت
 • پیگیری ساعات کار
 • ایجاد جو مطلوب در تیم
 • اطمینان از برآورده شدن انتظارات مشتری
 • اطمینان از رعایت ضرب الاجل ها
 • اطمینان از تحقق بودجه
 • عیب یابی مسائل مختلف
 • کمک به توسعه ، آزمایش و استقرار در صورت لزوم
 • حفظ اسناد و مدارک
 • تصمیم گیری
 • مدیریت خطرات

و خیلی بیشتر

 

خصوصیات یک مدیر خوب پروژه چیست؟
یک مدیر پروژه خوب به مهارتهای زیادی در مدیریت بازرگانی ، رهبری ، ارتباطات ، حل مسئله و برنامه ریزی نیاز دارد. اگر تیم از کشوری است که انگلیسی زبان بومی نیست ، به هر حال یک نخست وزیر باید آن را بسیار خوب صحبت کند تا پیام مشتری را به تیم برساند و مطمئن شود که هر کار به درستی انجام شده است.

یک مدیر پروژه همچنین باید فردی باهوش در فن آوری باشد که از زیر و بم پروژه توسعه وب مطلع شود. اگر با یک مدیر پروژه متناسب با این توصیف کار می کنید ، دیگر نگران پروژه توسعه وب خود نخواهید بود.

 

چرا به یک مدیر پروژه برای توسعه وب نیاز دارید؟
برخی از مشتریان اهمیت مدیر پروژه را در پی پس انداز در ساعات کار انکار می کنند. بیایید چند دلیل جمع کنیم که چرا کار با مدیر پروژه در توسعه وب بسیار مفید است:

 

شما مسئول پروژه خود هستید که از اطمینان از اجرای صحیح آن به همراه کلیه مسائل سازمانی مراقبت می کند.
توسعه دهندگان ساعت های خود را به روال اداری نمی گذرانند ، که این باعث می شود که وقت آنها برای تصمیم گیری خلاقانه و کار موثر بیشتر شود.
همچنین هزینه نکردن برنامه نویس برای ساعاتی که برای انجام کارهای غیر توسعه ای هزینه می کنند ، مقرون به صرفه است.
همیشه شخصی وجود دارد که می تواند مشکلی را در پروژه حل کند ، در حالی که شما می توانید آرامش خود را حفظ کرده و به کار خود ادامه دهید.
یک نخست وزیر نقاط قوت و ضعف هر یک از اعضای تیم را می داند ، که برای تخصیص بهینه کار و همچنین ایجاد انگیزه کامل در همه افراد مفید است.

 

نقش مدیر پروژه در هر مرحله از توسعه وب سایت
یک مدیر پروژه باید در کل چرخه توسعه وب درگیر شود. بیایید نگاهی دقیق به آنچه مدیر پروژه می تواند در هر مرحله از توسعه وب سایت شما مفید باشد ، بیندازیم.

 

مذاکره
این مرحله زمانی است که یک آژانس توسعه وب نیازها و انتظارات شما را درباره پروژه توسعه وب کشف می کند و تخمین تقریبی از زمان و هزینه ها را برای شما فراهم می کند. در این مرحله ، یک نخست وزیر اهداف ، بودجه و مهلت های شما را مطالعه می کند و مناسب ترین مدل همکاری (قیمت ثابت ، زمان و مواد و غیره را توصیه می کند). برای پرونده شما سرانجام ، این فرد در شکل گیری تیم توسعه وب آینده شما شرکت می کند.

 

کشف
در مرحله کشف توسعه وب ، یک تیم نقشه راه پروژه را ایجاد می کند ، معماری وب سایت و UX را شکل می دهد و تخمین دقیق تری را به شما ارائه می دهد. پروژه عقب مانده یا لیستی از ویژگی های مورد نیاز ، با توجه به روش اسکرام تهیه شده است. مطمئناً ، یک مدیر پروژه می تواند در مرحله کشف کارهای زیادی انجام دهد - برنامه ریزی کارها ، تقسیم زمان توسعه به سرعت (دوره های زمانی مشخص ، معمولاً به مدت دو هفته ، برای اجرای قسمت خاصی از پروژه) و موارد دیگر . برنامه ها ، نمودارها ، تقویم ها و برنامه ها بهترین دوستان نخست وزیر در اینجا هستند.

 

توسعه
وقتی سرانجام همه چیز آماده شد ، توسعه دهندگان می توانند کار خود را با تکرار طبق برنامه شروع کنند و نخست وزیر کاملاً درگیر فرآیند نظارت است. یک مدیر پروژه وظایف خود را اختصاص می دهد ، جلسات تیم را ترتیب می دهد ، کارهای روزمره را انجام می دهد ، پیشرفت را پیگیری می کند ، تمام مسائل آینده را برطرف می کند ، موانع موجود در روند توسعه صاف را برطرف می کند ، بازخورد منظم مشتری را جمع می کند و موارد دیگر. یک مدیر پروژه اطمینان حاصل می کند که مفهوم مشتری برای هر کاری به درستی درک شده و محدودیت های زمان و بودجه پروژه کاملا برآورده شده است.

 

رهایی
سرانجام ، لحظه فعال شدن وب سایت شما فرا می رسد تا همه کاربران بتوانند آن را در وب ببینند. مدیر پروژه شما در تمام مراحل برای این لحظه آماده می شود. یک نخست وزیر باید اطمینان حاصل کند که همه چیز تا تاریخ لازم آماده است و استقرار روان را کنترل می کند. سپس مدیر پروژه شما آماده است تا در مورد تمام جزئیات محصول تکمیل شده به شما گزارش دهد.

 

نگهداری بیشتر
پس از اینکه محصول وب فعال شد ، ممکن است همچنان به مراقبت خوبی نیاز داشته باشد ، بنابراین همیشه به روز ، روان کار و در برابر آخرین تهدیدات محافظت می شود. به همین دلیل بسیاری از مشتریان تعمیر و نگهداری بیشتر را انتخاب می کنند.

 

مدیر پروژه می تواند یک پروژه تعمیر و نگهداری را درست مانند پروژه توسعه وب مدیریت کند. ارتباطات ، تخصیص وظایف ، کنترل اجرای و موارد دیگر به عهده نخست وزیر است. یک مدیر پروژه همچنین چشم به سایت دارد و در صورت بروزرسانی امنیتی که باید اعمال شود ، مشتری را مطلع می کند.

 

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید