فلاتر یا کاتلین کدام بهتر است؟!

فلاتر یا کاتلین کدام بهتر است؟!

"آینده متعلق به برنامه های تلفن همراه است! در وسط بحران های بوجود آمده ، شرکت ها به دنبال کاهش هزینه ها ، تسریع زمان ورود به بازار و افزایش حضور آنلاین خود از طریق برنامه ها هستند."

سایت های محبوب برنامه های جداگانه ای ایجاد می کنند تا کاربران بتوانند به راحتی از خدمات استفاده کنند یا محصولات را انتخاب کنند. برای یک کسب و کار ، ایجاد یک برنامه یک گام مهم در به دست آوردن مشتریان بیشتر و افزایش آگاهی از نام تجاری است. اما کارآفرین با یک انتخاب روبروست: کدام فناوری را برای توسعه برنامه تلفن همراه انتخاب کند. ما ویژگی های دو غول چارچوب را بررسی می کنیم و سعی می کنیم Flutter و Kotlin را مقایسه کنیم.

 

فلاتر چیست؟

Flutter یک کیت توسعه رابط کاربری تلفن همراه رایگان و منبع باز است که توسط Google ایجاد شده و در ماه مه 2017 منتشر شد. به زبان ساده ، با استفاده از Flutter ، می توانید برنامه تلفن همراه خود را با یک جامع کد ایجاد کنید. این بدان معناست که از یک زبان برنامه نویسی و یک پایگاه کد می توان برای ایجاد دو برنامه (iOS و Android) استفاده کرد.

فلاتر دو چیز مهم را هدف قرار می دهد:

SDK (کیت توسعه نرم افزار): مجموعه ای از ابزارها که به شما در توسعه برنامه ها کمک می کند. این شامل ابزارهای کامپایل کد به کد ماشین اصلی (کد IOS و Android) است.

فریمورک : مجموعه ای از عناصر عملکردی رابط کاربری که می توانند متناسب با علایق شخصی، شخصی شوند.

هدف اصلی ایجاد برنامه های کاربردی است که در سیستم عامل های تلفن همراه و دسکتاپ و همچنین در وب سایت ها استفاده می شود. چارچوب Flutter به شما امکان می دهد یک برنامه را برای 3 سیستم عامل کامپایل کنید:

  • اندروید

  • iOS

  • فوشیا

 

Flutter تقریباً بلافاصله با توجه به قابلیت های خود به رتبه بندی بهترین چارچوب های توسعه برنامه رسید. در سال 2015 رونمایی شد ، اولین نسخه عمومی در سال 2017 در دسترس بود و اولین نسخه غیر بتا در سال 2018 ، در 4 دسامبر ، در دسترس بود.

گوگل به طور فعال این فریمورک را تبلیغ می کند و به سرعت در بین توسعه دهندگان محبوبیت پیدا می کند. اگرچه برخی تمایلی به تغییر Flutter ندارند ، اما مزایا و فرصت ها نشان می دهد که به زودی Flutter قادر خواهد بود توسعه بومی Android را جایگزین کند.

برای توسعه با Flutter ، از یک زبان برنامه نویسی به نام Dart استفاده می شود، که زبان گوگل است که در اکتبر 2011 ارائه شد. علاوه بر این ، در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است.

دارت بر توسعه طرح بندی صفحات وب تمرکز می کند. به راحتی می توان از آن برای ایجاد برنامه های تلفن همراه و وب استفاده کرد.

بیشتر بدانید:Flutter یا React Native کدام برنده است ؟

 

کاتلین چیست؟

همه برنامه نویسان با تجربه نمی دانند کاتلین چیست. به هر حال ، این یک زبان برنامه نویسی جوان است که توسط شرکت روسی JetBrains توسعه یافته است. این زبان در سال 2011 ظاهر شد ، اما موفقیت تنها در سال 2017 به دست آمد هنگامی که در کنفرانس بین المللی گوگل ، توسعه دهندگان اندروید اعلام کردند که کاتلین بومی پشتیبانی رسمی برای توسعه برنامه های کاربردی برای سیستم عامل Android دریافت می کند.

بنابراین کاتلین چیست؟

این یک زبان آماری است که می تواند از برنامه نویسی رویه ای و شی گرا پشتیبانی کند. اغلب با زبان جاوا مقایسه می شود ، که به هر حال ، با آن کاملاً سازگار است. اما در حقیقت ، این مرحله بعدی توسعه جاوا است ، نسخه بهبود یافته ای که می تواند کارآمدتر و راحت تر کار کند.

 

تفاوتهای تلفن همراه Kotlin و Kotlin Multiplatform

کاتلین به عنوان زبانی که برای ایجاد برنامه های اندرویدی استفاده می شود ، محدودیت های آشکاری در کارکردن فقط در اندروید را دارد.

Kotlin Multiplatform Mobile (KMM) یک چارچوب چند پلتفرمی است ، اما اصلی ترین تفاوت آن با Flutter (یا React Native) این است که شما هنوز به دو تیم توسعه دهنده نیاز دارید.

در Flutter فقط از Dart استفاده می کنید ، در React Native فقط از JavaScript برای ساختن برنامه خود استفاده می کنید ، به این معنی که برای ساختن برنامه های iOS و Android فقط به یک تیم نیاز دارید.

در KMM شما به توسعه دهندگان Kotlin و Objective-C/Swift نیاز دارید. KMM از Kotlin برای ایجاد منطق تجاری برنامه و رابط کاربری Android برنامه استفاده می کند ، اما برای iOS شما هنوز به توسعه دهندگان Objective-C یا Swift نیاز دارید.

 

فلاتر در مقابل کاتلین : مقایسه

بیایید Flutter vs Kotlin را برای Android و سایر سیستم عامل ها به روش های مختلف مقایسه کنیم تا بتوانید آنچه را که نیاز دارید انتخاب کنید. صادقانه ، Flutter و Kotlin ، هر دو سیستم عامل می توانند برنامه های شگفت انگیزی ایجاد کنند. با این حال ، تفاوت های زیادی وجود دارد که در زیر به آنها می پردازیم.

یادگیری

یکی از اولین چیزهایی که توسعه دهندگان جدید هنگام تصمیم گیری در مورد چارچوب جدید علاقه مند به دانستن آن هستند ، یادگیری است که با آن همراه است. به طور کلی ، یادگیری Kotlin آسان تر است زیرا Google دوره های مفصل زیادی برای Kotlin در دسترس دارد و همچنین با جاوا قابل همکاری است. با این حال ، تمرکز Kotlin در حال حاضر بیشتر بر گسترش آن - Kotlin Multiplatform است. و اسناد و منابع محدودی برای آن در بازار در مقایسه با Flutter وجود دارد. Flutter در مقایسه با کاتلین مستندات جامع تری دارد.

عملکرد

عملکرد عامل مهمی است که باید در بحث کاتلین در مقابل آن مورد توجه قرار گیرد. هنگامی که ما در مورد عملکرد صحبت می کنیم ، Flutter برای ویژگی Hot Reload و Hot Restart امتیاز کسب می کند و به توسعه دهندگان اجازه می دهد کدهای خود را تغییر داده و تأثیر آن را فوراً ببینند ، که روند توسعه را سرعت می بخشد و ساخت برنامه ها را آسان تر می کند. Kotlin رویکرد متفاوتی دارد و ویژگی ها و اجزای بومی بیشتری مانند بلوتوث ، دوربین و موارد دیگر را ارائه می دهد.

پشتیبانی

Flutter دارای پشتیبانی گسترده ای برای ویژگی های مختلف برای آزمایش ابزارک ها ، انجام آزمایش واحد و ادغام برنامه است. پشتیبانی مستند Flutter نیز یک امتیاز مثبت است. Flutter همچنین روی Firebase کار می کند ، که یک ابزار کارآمد است. Flutter می تواند به سرعت با سیستم عامل های iOS و Android ادغام شود ، که روند آزمایش را آسان تر می کند. با این حال ، با کاتلین ، نیازی به ادغام ندارید. Kotlin چند پلتفرمی است که توسعه دهندگان را قادر می سازد تا با استفاده از چارچوب بومی خود کار کنند. این به توسعه دهندگان کمک می کند تا با ابزارهای بومی خود برای برنامه های چند پلتفرمی نیز کار کنند.

 

همانطور که در بالا می بینیم ، Kotlin و Flutter هر دو پلتفرم های قدرتمندی برای توسعه برنامه های کارآمد بین پلتفرم هستند. هر دو مزایا و محدودیت های متفاوتی را برای بازار به ارمغان می آورند. و از آنجا که کاتلین یک زبان برنامه نویسی است ، ما نمی توانیم مستقیماً درمورد برنده بحث کنیم. به هر حال برای توسعه دهندگان مفیدتر است که تصور روشنی از ابزار مورد نیاز خود داشته باشند.

 

 

:منبع
https://www.ideamotive.co/
https://aglowiditsolutions.com/

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید