فریمورک Electron JS

فریمورک Electron JS

"الکترون جی اس(Electron JS) یک پروژه اپن سورس است که به وسیله مهندسی در گیت هاب به نام Cheng Zhao شروع به کار کرد. الکترون جی اس اساسا ترکیبی از دو تکنولوژی فوق العاده Node.js و Chromium. است بنابراین هر برنامه وبی که شما نوشته اید می تواند بر روی الکترون جی اس اجرا شود. به طور مشابه هر برنامه ای که با استفاده از Node.js نوشته اید می‌تواند از این تکنولوژی استفاده کند."

الکترون یک فریمورک  بر پایه زبان JavaScript  است که به وسیله آن می توانید با تکنولوژی های وب یعنی زبان های HTML و CSS و JS اقدام به ساخت اپلیکیشن های دسکتاپ کنید.

 

شعار فریمورک Electronjs

*If you can build a website, you can build a desktop app*    *اگر می توانید یک وب سایت بسازید ، می توانید یک اپلیکیشن دسکتاپ بسازید*

 

تاریخچه Electron JS

داستان الکترون جی اس از سال 2013 با هدف ساخت یک ویرایشگر متن (Text Editor) به صورت کراس پلتفرم با استفاده از تکنولوژی های سمت وب مثل جاوا اسکریپت شروع شد و با تغییراتی که پیدا کرد سال 2015 اسمش به Electronjs تغییر پیدا کرد و به شکل امروز مورد استفاده برنامه نویسان قرار گرفت. پس فریمورک و تکنولوژی قدرتمندی که به تازگی معرفی شده و هنوز مونده تا بخواد معروف بشه؛ پس بهترین کار یادگیری سریع Electron js تا از بقیه برنامه نویسا جلوتر باشید.

 

مزایای فریمورک Electron JS

  • فریمورک الکترون قابلیت سازگاری با اکثر کتابخانه ها و فریمورک های دیگر زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت را دارد.

  • مدیریت ساده

  • کاهش هزینه و صرفه جویی در زمان

  • همکاری با ابزارهای UI و UX

  • توسعه دهندگان با استفاده از الکترون جی اس یا پلاگین به سطح سخت افزاری API اپلیکیشن دسترسی خواهند داشت.

  • امنیت بالای دیتا

 

الکترون چگونه کار میکند؟

بعد از اینکه با فریمورک الکترون جی اس آشنا شدید نوبت به این میرسه که ببینیم Electronjs چطوری کار میکنه؟ اپلیکیشن هایی که با Electron نوشته شدند، دو تا پردازش (Process) اجباری دارند؛ پردازش اصلی یا Main process و پردازش رندر یا Rendering process. که هر پردازش عمل متفاوتی رو انجام میده. راه اندازی و ورود و خروج هر اپلیکیشن و یه سری کارهای سبک توسط پردازشگر اصلی انجام میشه. اما پردازش رندری، رابط کاربری (UI) اپلیکیشن رو نمایش میده.

 

اهمیت انتخاب فریمورک Electron.js

توسعه دهندگان برای ساخت اپلیکیشن های Cross-Platform با کیفیت از فریمورک الکترون جی اس استفاده می کنند، اما به نظر شما چرا برنامه نویسان این فریمورک را به دیگر ابزارهای موجود ترجیح می دهند؟

در وهله اول این فریمورک از تمام پلتفرم های موجود پشتیبانی می کند و به همین دلیل استفاده از آن برای توسعه دهندگان بسیار آسان است. علاوه بر این امکان استفاده از فریمورک Electron.js در کنار کتابخانه های دیگر جاوا اسکریپت در اختیار برنامه نویسان قرار دارد که به لطف آن قادر به توسعه اپلیکیشن های Cross-Platform خواهند بود.

دلیل دیگر محبوبیت فریمورک الکترون این است اپلیکیشن های آن در واقع به عنوان وب اپلیکیشن به شمار می روند. به عبارت دیگر Electron.js یک تکنولوژی وب است که از طریق آن می توان به راحتی ورژن دسکتاپ یک اپلیکیشن را به نسخه وب تبدیل کرد!

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید