طریقه استفاده از سرویس رایگان SMTP

طریقه استفاده از سرویس رایگان SMTP

"سرور SMTP گوگل، یک سرویس رایگان برای ارسال ایمیل به دامنه‌ها، وب سایت‎ها و برنامه‌های کاربردی سفارشی است. SMTP، مخفف عبارت “Simple Mail Transfer Protocol” است. این پروتکل، یک پروتکل پایه برای ارسال ایمیل بین سرورها است."

هر شخصی با داشتن حساب کاربری Google Apps یا Gmail می‌تواند از سرویس رایگان گوگل استفاده کند اما محدودیت‌های روزانه‎ای برای ارسال ایمیل وجود دارد. در این مقاله به نحوه راه اندازی سرور رایگان SMTP از یک دامنه سفارشی، یک سایت وردپرسی و یک سرور PHP می‌پردازیم.

چرا باید از سرور SMTP گوگل استفاده کنیم؟

دسترسی به سرور خارجی SMTP، چندین مزیت دارد. بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی از SMTP پشتیبانی می‌کند. حتی اگر بتوانید از حساب کاربری میزبانی خود ایمیل ارسال کنید، کمتر به مشکلات ارسال ایمیل برخورد می‌کنید. مثلا احتمال اینکه ایمیل‌های شما برچسب spam بخورد، کم است.

علاوه بر این، شما یک نسخه امن از ایمیل‌های خود در سرور گوگل دارید و اگر چند حساب داشته باشید، می‎توانید ایمیل‌های خود را از یک مکان مدیریت کنید. این مورد برای حالتی که بخواهید از وب سایت یا برنامه کاربردی خود، ایمیل ارسال کنید، خوب است. حتی وردپرس برای این منظور، پلاگین‎هایی مانند WP Mail SMTP by WPForms یا Gmail SMTP ارائه می‌کند.

برخی از سرویس‎های حرفه‌ای مانند خبرنامه‌ها، فرم‌های دانلود کتاب الکترونیکی و سرویس خاص لینکدین نیز کاربران را ملزم می‎کنند که یک ایمیل سفارشی داشته باشند. به عبارت دیگر، برای استفاده از این سرویس‌ها نمی‎توانید از ایمیل‌هایی با دامنه yahoo.com ،gmail.com استفاده کنید.

محدودیت ارسال

همانگونه که قبلا اشاره شد، سرویس رایگان گوگل دارای محدودیت ارسال هستند، 100 ایمیل در هر روز. برای ارسال بیش از این مقدار، باید 24 ساعت صبر کنید. احتمالا این مقدار برای یک شرکت بزرگتر کافی نیست. اما 3000 ایمیل رایگان برای یک ماه هنوز هم یک گزینه خوب برای بسیاری از شرکت‌های کوچکتر محسوب می‌شود.

تنظیمات سرور SMTP گوگل

برای راه اندازی دامنه، وب سایت یا برنامه کاربردی مبتنی بر وب سفارشی خود با سرور رایگان SMTP گوگل، لازم است از تنظیمات زیر استفاده کنید:

گوگل پیشنهاد می‌کند که برای حساب خود یک App password تنظیم کنید و اطمینان حاصل کنید که احراز هویت به درستی کار می‌کند. اما پیش از ایجاد این رمز عبور، ابتدا احراز هویت دو مرحله‌ای را برای حساب گوگل خود فعال کنید. شما می‎توانید از این رمز عبور برای وارد شدن به حساب کاربری جیمیل خود استفاده کنید.

  • ارسال ایمیل از طرف یک دامنه سفارشی

برای ارسال ایمیل از یک دامنه سفارشی، برای نمونه از یک آدرس ایمیل مانند user@example.com، لازم است شما صاحب آن دامنه باشید.

وارد حساب کاربری ثبت کننده دامنه خود شوید و تنظیمات ارسال ایمیل را پیدا کنید (ارائه کنندگان مختلف سرور DNS از عناوین مختلفی استفاده می‎کنند، اما معمولا از عبارت “Email forwarding” استفاده می‌شود). سپس این تنظیمات را به گونه‌ای انجام دهید که از دامنه سفارشی شما به حساب کاربری گوگل، ایمیل ارسال کند. با این روش، شما تمامی ایمیل‎ها را در حساب کاربری جیمیل خود خواهید داشت.

اکنون لازم است حساب کاربری گوگل خود را به گونه‎ای تنظیم کنید که ایمیل‌ها را با آدرس دامنه سفارشی شما ارسال کند. به این منظور، در صفحه تنظیمات جیمیل خود روی آیکون چرخ دنده کوچکی که در گوشه سمت راست قرار دارد، کلیک کنید و منوی کشویی Settings را انتخاب کنید. سپس به تب Accounts and Import بروید.

در تنظیمات Send mail، زمانی که روی گزینه Add another address، کلیک کنید، صفحه‎ای مانند زیر باز می‌شود. جزئیات آدرس ایمیل سفارشی خود را در فیلدهای ورودی این صفحه وارد کنید.

در صفحه بعد، لازم است جزئیات سرور SMTP خود را پیکربندی کنید. تنها سرور SMTP خود، نام کاربری جیمیل خود و رمز عبور Google App خود را وارد کنید.

پس از وارد کردن یک ایمیل حایگزین، گوگل یک کد تایید به شما ایمیل می‌کند. با کلیک روی لینک ارسالی یا وارد کردن دستی کد، تنظیمات شما ثبت می‎شود. فراموش نکنید که پس از این باید با رمز عبور App خود وارد حساب کاربری جیمیل خود شوید.

سایر تنظیمات Gmail

برای اینکه سرور SMTP گوگل شما بهتر کار کند، بهتر است تنظیمات زیر را هم انجام دهید:

ابتدا، اگر لازم دارید که از ایمیل‌های ارسالی خود که در فولدر sent جیمیل خود قرار دارد، یک نسخه تهیه کنید، باید IMAP را فعال کنید. IMAP، مخفف “Internet Message Access Protocol” است. کلاینت‌های ایمیل از این پروتکل برای بازیابی پیام‎ها از سرور ایمیل استفاده می‎کنند.

در صفحه تنظیمات جیمیل، تب Forwarding and POP/IMAP را پیدا کنید و در بخش IMAP Access، گزینه  Enable IMAP را انتخاب کنید و سپس تغییرات را ذخیره کنید.

مورد دوم، پر شدن خودکار خط From در پنجره ارسال ایمیل است که به صورت پیش‌فرض باید با آدرس ایمیل حساب کاربری پر شود. برای تغییر این تنظیمات پیش‌فرض، به تب Accounts and Import در صفحه تنظیمات جیمیل بروید و در بخش Send mail، آدرس سفارشی خود را به عنوان آدرس پیش‌فرض وارد کنید.

از این پس، به صورت پیش‌فرض، آدرس ایمیل سفارشی شما در بخش From قرار می‎گیرد.

  • ارسال ایمیل از سایت وردپرس

وردپرس به شما این امکان را می‎دهد که از سایت خود، ایمیل ارسال کنید. اما صاحبان بسیاری از وب سایت‎های وردپرسی در ارسال ایمیل‎های خود با تابع wp_mail() با مشکل روبرو می‎شوند. برای رفع این مشکل، می‎توانید از سرور خارجی SMTP برای ارسال ایمیل استفاده کنید.

شما می‎توانید در مخزن رسمی وردپرس، تعدادی از پلاگین‎های وردپرس را مشاهده کنید. در ادامه، نحوه پیکربندی پلاگین WP Mail SMTP by WPForms برای استفاده از سرور SMTP گوگل را با هم دنبال می‌کنیم.

ابتدا، در پنل مدیریت وردپرس (از بخش Plugins > Add New)، این پلاگین را نصب و فعال کنید. سپس وارد صفحه تنظیمات Settings > WP Mail SMTP شوید.

این پلاگین، تنظیمات جداگانه‌ای برای سرور SMTP گوگل دارد و در نتیجه، انجام آن کار ساده‌ای است. لازم است جزئیات ورد به حساب کاربری جیمیل یا Google Apps را وارد کنید. سپس می‌توانید تنظیمات انجام شده را با ارسال یک ایمیل به خود، امتحان کنید.

  • ارسال ایمیل با PHPMailer

شما می‎توانید از سرور SMTP گوگل برای ارسال ایمیل از یک سرور PHP استفاده کنید. کتابخانه‎های محبوبی برای ارسال ایمیل در PHP وجود دارد که یکی از محبوبترین آن‌ها، PHPMailer است. شما می‎توانید آن را به صورت دستی یا با استفاده از Composer روی سرور خود نصب کنید.

برای پیکربندی PHPMailer، لازم است فایل gmail.phps را در فولدر examples پیدا کنید. Phps، مخفف عبارت PHP Source است و عموما برای نگهداری کدهای PHP که به مقاصد آموزشی یا انتقال اطلاعات در مرورگر باز می‌شوند، استفاده می‌شود. از آنجایی که محتوای یک فایل phps برای همه قابل مشاهده است، اطمینان حاصل کنید که در آن رمز عبور یا اطلاعات حساسی نوشته نشده باشد.

در فایل gmail.phps، باید مقادیر Username، Password، SetFrom، addReplyTo، addAddress، Subject، msgHTML، AltBody و addAttachment

را وارد کنید. پس از اضافه کردن این جزئیات، نام این فایل را از gamil.phps به gamil.php تغییر دهید تا وب سرور تنها آن را تفسیر کند.

سپس اسکریپت را در مرورگر خود اجرا کنید. اگر ایمیل شما با موفقیت ارسال شد، یک پیام با مضموت ارسال موفقیت آمیز به شما نمایش داده خواهد شد.

در این مقاله، نحوه استفاده از سرویس رایگان SMTP گوگل را با هم دنبال کردیم. این سرویس اگر چه با محدودیت‎هایی روبرو است، اما می‌تواند یک راه حل عالی برای موسسه‎ها و مراکز با مقیاس کوچک باشد.

 

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید