زبان برنامه نویسی Ruby چیست؟

زبان برنامه نویسی Ruby چیست؟

"در میان زبان های برنامه نویسی، ممکن است کمتر نامی وجود داشته باشد که به عنوان Ruby شناخته شده باشد. روبی که در ابتدا در دهه ۱۹۹۰ تولید و منتشر شد، یکی از چندین زبانی است که مسئولیت تأمین قدرت اینترنت مدرن را به عهده دارد."

 

Ruby همراه با چارچوب محبوب خود یعنی Ruby on Rails ، مدتهاست که یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین زبان های توسعه در سراسر جهان به شما میرود. در حالی که زبانهای دیگری مانند Python و Go به همان اندازه برای توسعه برنامه ها استفاده میشوند، بسیاری از توسعه دهندگان تازه کار همچنان به یادگیری Ruby ادامه می دهند و هر ساله نرم افزارها و برنامه های قدرتمندی می سازند.

 

زبان روبی از کجا آمده است؟
Ruby به سادگی یک زبان اسکریپت نویسی است که از ابتدا برای استفاده در توسعه وب در بخش frot-end و back-end و همچنین برنامه های مشابه طراحی شده است. مشخص است که روبی یک زبان قوی، دارای انواع پویا و شی گرا است.

قواعد نوشتاری Ruby حتی برای توسعه دهندگان تازه کار نیز مفید است، این زبان بسیار سطح بالا و خوانا بوده و درک آن بسیار ساده است، به گونه ای که بسیاری از توسعه دهندگان ادعا می کنند که به اندازه ای که به زبان انگلیسی مسلط باشید، میتوانید این زبان را نیز دنبال کنید. زبان روبی در ابتدا توسط یک برنامه نویس ژاپنی در اوایل دهه ۱۹۹۰ ساخته شد.

ماتسوموتو سازنده این زبان اظهار داشت که روبی در ابتدا به گونه ای طراحی شده است که هم سرگرم کننده و هم مولد باشد. او این زبان را با نگاهی به شکایات رایج توسعه دهندگان در آن زمان ایجاد کرد و درصدد رفع آنها به لحاظ ساختاری در زبان بود. Ruby یک زبان اسکریپتی است، به این معنی که یک زبان مفسری است تا یک زبان کامپایلری.

 

سینتکس برنامه نویسی روبی
سینتکس روبی خیلی شبیه به سینتکس برنامه نویسی پایتون و پرل می باشد. دلیل آن هم این است که سازنده برنامه نویسی روبی اعلام کرده بود می خواهد برنامه نویسی طراحی کند که از لحاظ آسانی مانند پایتون و از لحاظ قدرت مانند پرل عمل کند. البته عمده ترین و بارزترین فرق روبی با سایر برنامه نویسی ها در تعریف بلوکه یا کلاس ها می باشد، به طوری که در روبی فقط کافیست از کلمات کلیدی استفاده کنید ولی در زبان های پایتون یا پرل، برنامه نویس می بایست از براکت یا نقطه ویرگول استفاده کنند.

 

روبی چگونه با سایر زبان های برنامه نویسی مقایسه می شود؟
Ruby بیشتر شبیه زبانهای مشابه با اهداف عمومی مانند پایتون یا C و ++C است. در مورد پایتون، روبی با ارائه انواع روش های معتبر برای حل مسئله با این زبان متفاوت است، در حالی که پایتون به طور عمده برای هر مسئله برنامه نویسی معمول "یک راه حل واحد و بدون چون و چرا" دارد.

علاوه بر این ، در حالی که هر دو زبان پایتون و روبی به شدت شی گرا هستند (در هر دو زبان، همه چیز به عنوان یک شی در نظر گرفته می شود)، رشته ها در روبی قابل تغییر هستند اما در پایتون نه. روبی همچنین شامل فقط یک نوع لیست خاص است که باز هم با موضوع سادگی و سهولت درک در این زبان مرتبط است.

در همین حال، هنگامی که روبی با C و ++C مقایسه می شود، Ruby با ساده سازی و حذف بسیاری از موارد روند برنامه نویسی را آسان تر می کند. اگرچه این ویژگی می تواند یافتن اشکالات عمیق را در Ruby دشوارتر کند، اما همچنین نوشتن کدها برای رسیدن به هدف مورد نظرتان را آسان تر میکند.

 

پایگاه داده زبان برنامه نویسی روبی :
زبان برنامه نویسی روبی می تواند به سادگی به DB ، MySQL ، Oracle و Sybase متصل شود.

 

کاربرد زبان روبی :
بعد از جواب دادن به سوال روبی چیست به سراغ کاربرد روبی برویم، زبان برنامه نویسی روبی چون یک زبان برنامه نویسی چند منظوره است میتواند در بخش های مختلفی کاربرد داشته باشد مثل موارد زیر :

  • در حوزه وب

  • شبیه سازی

  • مدل سازی سه بعدی

  • رباتیک

  • شبکه بندی

  • علم تلفن

  • سیستم های مدیریت سیستم

  • و . . .

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید