زبان برنامه نویسی دارت

زبان برنامه نویسی دارت

"در این مقاله می خواهیم شما را با زبان برنامه نویسی دارت (Dart) آشنا کنیم. زبان برنامه نویسی دارت توسط گوگل ساخته شده‌­است. می­‌توان از آن برای ساخت برنامه­‌های موبایل، دسک تاپ، سرور و وب استفاده کرد."

به نظر می رسد تقریباً به تعداد دانه های شن در ساحل زبان برنامه نویسی وجود دارد. در میان گزینه های متعددی که وجود دارد ، زبان برنامه نویسی دارت بچه جدیدی است که در این بلوک قرار دارد. هنگام مقایسه زبانهای برنامه نویسی اینترنتی ، الگوی اصلی برنامه نویسی معمولاً تقریباً مشابه است. فقط وقتی غوطه ورتر شوید و آنها را با جزئیات بررسی کنید ، تفاوت ها آشکار می شود.

زبان های برنامه نویسی اخیراً توسعه یافته اغلب به ایجاد برنامه های تلفن همراه برای تلفن های هوشمند و رایانه های لوحی اختصاص داده شده اند. این زبان ها باید تجربه کاربری خوب (UX) را با حداقل نحو فراهم کنند و همچنین از حافظه موجود دستگاه تا حد ممکن استفاده کنند. در ادامه ، نحوه قرارگیری زبان برنامه نویسی گوگل در این گروه و کارهایی که می تواند انجام دهد را توضیح خواهیم داد

 

دارت چیست؟

دارت یک زبان برنامه نویسی است که در درجه اول توسط گوگل توسعه یافته و هنوز هم در حال توسعه است. دارت استاندارد ECMA (انجمن تولیدکنندگان رایانه اروپا) را دارا است. Dart در نظر گرفته شده است که یک گزینه جذاب برای جاوا اسکریپت برای برنامه نویسی در مرورگرهای وب مدرن باشد. توسعه دهندگان دارت معتقدند که با تئسعه فناوری ها دیگر نمی توان مسائل را با جاوا اسکریپت حل کرد.

زبان برنامه نویسی دارت در سال 2010 توسعه یافت و اولین بار سال بعد منتشر شد. مرورگرها بطور بومی از دارت پشتیبانی نمی کنند و هنوز هم پشتیبانی نمی کنند ، بنابراین کامپایلر Dart2js ("دارت به جاوا اسکریپت") توسعه یافته است زیرا جاوا اسکریپت را می توان در همه مرورگرهای مدرن اجرا کرد. دارت مانند زبان های برنامه نویسی شی گرا رایج است (به عنوان مثال #Swift ، C و جاوا). قوانین آن برای ترکیب کارکترهای خاص مشابه قوانین موجود در زبان برنامه نویسی C است. این شباهت یادگیری زبان را بسیار آسان می کند ، بنابراین می توانید بدون نیاز به دردسر های زیاد استفاده از آن را شروع کنید.

دارت در کجا استفاده می شود؟

دارت در درجه اول در برنامه ریزی برای دستگاه های مجهز به اینترنت (به عنوان مثال تلفن های هوشمند ، رایانه های لوحی و لپ تاپ ها) و سرورها استفاده می شود. تا همین اواخر ، تلاش برای مبتدیان برنامه نویسی اینکه خودشان بخواهند برنامه های موبایلی یا مبتنی بر وب را توسعه دهند ، واقع گرایانه نبوده است. هدف دارت آن است که برنامه نویسی چنین برنامه هایی را آسان تر کند. Flutter و کیت توسعه نرم افزار اختصاصی Google (SDK) و ابزار تبلیغاتی معروف Google Ads هر دو با دارت برنامه ریزی شده اند. نمونه های اضافی شامل وب سایت های نیویورک تایمز و گروپون است.

 

نقاط قوت و ضعف دارت چیست؟

مزایای

دارت یک زبان برنامه نویسی منبع باز است و هر کسی می تواند به صورت رایگان از آن استفاده کند. دارت توسط گوگل ساخته شده است. پشتیبانی توسط چنین شرکت بزرگی به معنای این است که این زبان چشم اندازهای طولانی مدت برای توسعه بیشتر دارد. دارت به دلیل قواعدی که دارد برای برنامه نویسان آسان است. توسعه دهندگان آن بسیاری از مفاهیم پیچیده را که در زبانهای دیگر یافت شده ، ساده و هوشمندانه متراکم کرده اند. هر کسی که قبلاً با #C کار کرده باشد می تواند به سرعت با دارت آشنا شود. این زبان برنامه نویسی برای وب ساخته شده است. به دلیل اینکه سریع و مستقیم به جاوا اسکریپت تبدیل می شود ، دارت می تواند در همه مرورگرهای مدرن موبایل و دسک تاپ کار کند. برای برنامه نویسی با این زبان ، تمام آنچه شما نیاز دارید یک ویرایشگر متن ساده است. با این حال ، این نیاز به دانش عمیق تری از زبان برنامه نویسی دارد.

معایب

دارت یک زبان برنامه نویسی نسبتاً جدید است. این بدان معناست که جامعه پشتیبانی آن هنوز خیلی گسترده نیست و منابع یادگیری به اندازه JavaScript در دسترس نیست. با این حال ، می توان تصور کرد که این مسئله به زودی تغییر خواهد کرد. نصب اولیه ویرایشگر و منابع فنی آن روی رایانه کاملاً مستند است اما با مشکلات زیادی نیز همراه است. منتقدان همچنین اشاره کرده اند که بار دیگر به جای تلاش برای تکمیل زبانهای موجود ، زبان جدیدی به بازار عرضه شده است.

تفاوت دارت با سایر زبانهای برنامه نویسی چیست؟

یکی از راه های اصلی متمایز کردن زبان برنامه نویسی گوگل از سایر زبان های برنامه نویسی این است که نشانه ها و علائمش را نزدیک به زبان انسان خواند. از دستورات کمتری استفاده می کند اما از گزینه های بیشتری استفاده دارد. شما می توانید نام متغیرهای خود را آزادانه انتخاب کنید و کد های خود را قابل درک بنویسید. می توانید از فضاها ، برگه ها وline breaks به دلخواه خود استفاده کنید. این به یک برنامه نویس اجازه می دهد تا کد را واضح بنویسد. موارد استثنایی مانند کلمات کلیدی ، نام متغیرها و نام عملکردها (به عنوان مثال اصطلاحات تعریف شده در دارت) وجود دارد. این موارد شامل "if" ، "else" ، "string" و "void" در میان بقیه است. سرانجام ، تمایز واضحی بین استفاده از حروف بزرگ و کوچک وجود دارد که دامنه نامگذاری را به طور قابل توجهی افزایش می دهد.

در تجزیه و تحلیل محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در سال 2019 ، پلت فرم توسعه دهنده Stack Overflow دریافت که دارت با(66.3٪) محبوبیت کمی پشت جاوا اسکریپت (66.8٪) قرار دارد.

 

 

منبع

 

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید