جی کوئری چیست؟

جی کوئری چیست؟

"ممکن است این سؤال برای کاربرانی که شروع به برنامه‌نویسی می‌کنند به وجود آید که "آیا یادگیری jQuery ارزش دارد؟""

برای کسانی که به دنبال چارچوب‌های مدرن مانند React، Angular یا Vue هستند نباید از جی‌کوئری در پروژه‌های جدید استفاده کنند اما این بدان معنا نیست که جی‌کوئری باید کاملاً فراموش شود. برخی از پروژه‌ها ممکن است از کتابخانه‌هایی مانند Bootstrap استفاده کنند که در حال حاضر به جی‌کوئری وابسته هستند؛ همانند برخی از الگوهای آماده. برخی از تیم‌های سازنده با جی‌کوئری راحت‌تر هستند.

در این موارد، مشاهده‌ شده که جی‌کوئری همچنان مهم است. همچنین، اگر می‌خواهید اولین شغل توسعه‌دهنده خود را ایمن کنید، بسیاری از شرکت‌ها هنوز از jQuery استفاده می‌کنند؛ بنابراین دانستن کمی در مورد آن ایده خوبی خواهد بود! در این مقاله به این کتاب‌خانه منبع بازخواهیم پرداخت.

jQuery چیست؟

جی کوئری یکی از کتابخانه های جاوا اسکریپت است. محبوبیت جی کوئری در این کتابخانه بر متخصصان پوشیده نمی باشد. این کتابخانه همانند جاوااسکریپت در کنترل رویدادها، انیمیشن‌‌سازی تصویرهای صفحه وب، Ajax و غیره استفاده می‌شود؛ اما به‌گونه‌ای طراحی شده است که به‌کارگیری جاوا اسکریپت را بسیار ساده‌‌تر می‌کند. وظیفه اساسی jqury ساده کردن اسکریپت های جاوا اسکریپت Client Side در Html می باشد. تعداد کدهای مورد نیاز انجام یک فرآیند، به وسیله جی‌کوئری در مقایسه با جاوا اسکریپت بسیار کمتر خواهد بود و تنها با فراخوانی یک تابع، می‌توان عملکردی مشابه را پیاده‌سازی کرد. لازم به ذکر است که جی‌کوئری جایگزینی برای جاوا اسکریپت نیست و کد نوشته شده به وسیله آن در اصل هنوز هم جاوا اسکریپت است!

 

چرا jQuery؟

jQuery فوق‌العاده محبوب است، به عبارتی جامعه زیادی از کاربران و تعداد زیادی از مشارکت‌کنندگان را که به‌عنوان توسعه‌دهنده و بشارت‌دهنده شرکت می‌کنند، دارد. تفاوت بین مرورگرهای وب را عادی می‌کند. این عمدتاً یک رد پای سبک با معماری پلاگین ساده و درعین‌حال هوشمندانه است. مخزن پلاگین­های آن گسترده است و از زمان انتشار جی‌کوئری رشد مداوم داشته است.

API آن کاملاً مستند است، ازجمله مثال‌های کد درون‌خطی که در دنیای کتابخانه‌های جاوا اسکریپت بسیار لوکس هستند. هک، هرگونه مستندسازی برای سال‌ها لوکس بود. جی‌کوئری نرم‌افزار دوستانه است، به عبارتی راه‌های مفیدی برای جلوگیری از درگیری با سایر کتابخانه‌های جاوا اسکریپت فراهم می‌کند.

 

مزایای jQuery

jQuery به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد افزونه‌هایی را در بالای کتابخانه جاوا اسکریپت ایجاد کنند و دارای طیف گسترده‌ای از افزونه‌ها است. همچنین جامعه بزرگ توسعه کننده و مستندات خوب و جامعی دارد، استفاده از آن در مقایسه با استاندارد جاوا اسکریپت و سایر کتابخانه‌های جاوا اسکریپت بسیار آسان‌تر است.

جی‌کوئری به کاربران اجازه می‌دهد تا الگوهای Ajax را با سهولت توسعه دهند، Ajax یک رابط براق‌تر را فراهم می‌کند که در آن می‌توان اقدامات را بدون نیاز به بارگیری مجدد کل صفحه در صفحات انجام داد.

سبک بودن و قابلیت‌های زنجیره‌ای قدرتمند، جی‌کوئری را قوی‌تر می‌کند.

 

معایب JQuery

درحالی‌که JQuery ازنظر کمی دارای یک کتابخانه چشمگیر است، بسته به میزان سفارشی‌سازی شما در وب‌سایت خود، ممکن است عملکرد محدود شود؛ بنابراین استفاده از جاوا اسکریپت خام ممکن است در برخی موارد اجتناب‌ناپذیر باشد.

برای اجرای دستورات جی‌کوئری به پرونده جاوا اسکریپت جی‌کوئری نیاز است، درحالی‌که اندازه این پرونده نسبتاً کوچک است (بسته به سرور 25-100 کیلوبایت)، اما همچنان در رایانه مشتری و شاید وب سرور شما نیز فشار وارد می‌کند تا اسکریپت جی‌کوئری را در وب سرور خود میزبانی کنید.

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید