تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس

تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس

"اگر شما هم جزو افرادی هستید که سایتی راه اندازی کرده اید؛ حتما در فکر این هستید که چگونه از رقبای خود پیشی بگیرید و در صفحات اول گوگل قرار بگیرید. برای رسیدن به این درجه میبایست رفتارهای ربات های گوگل را بشناسید و از کلمات کلیدی قوی تر استفاده کنید. همچنین یکی دیگر از استراتژی ها تشخیص نیاز کاربر است که اخیرا مورد توجه بسیار گوگل نیز قرار گرفته است."

 

گوگل سرچ کنسول :

گوگل سرچ کنسول (Google Search Console) سرویس رایگانی است که توسط Google ارائه شده است. هدف این سرویس، بررسی و ارزیابی وب‌سایت ها در نتایج جستجوی گوگل است. یعنی از طریق این سرویس، می توانید وضعیت وب‌سایت خود در نتایج جستجوی گوگل را بررسی نموده و در صورت وجود مشکل آن را برطرف کنید.

البته برای قرار گرفتن در نتایج جستجوی گوگل، لزوما نباید در گوگل سرچ کنسول ثبت نام کنید. بلکه این سرویس ابزاری برای مشاهده و بهبود عملکرد وب‌سایت خود در گوگل است.

 

این سرویس وظایفی به همراه دارد که عبارت است از :

 • قرار گرفتن سایت و مطالب شما در نتایج گوگل را تایید می کند.

 • مشکلاتی که در وب‌سایت شما رخ داده را به شما اطلاع می دهد.

 • میزان مشاهده وب سایت شما در نتایج جستجوی گوگل را نمایش می دهد. به عبارت دیگر، مشخص می کند که کاربران با جستجوی چه موضوعاتی وارد سایت شما شده‌اند و یا چندبار هنگام جستجو بر روی عنوان شما کلیک شده است.

 • هنگامی که هرزنامه‌ای را در سایت شما پیدا کند به شما اخطار می دهد.

 • سایت‌های دیگری که به شما لینک شده‌اند را نمایش می دهد.

 • مشکلات AMP (نسخه کم حجم وب‌سایت) و یا مشکلات مربوط به ورژن موبایل وب‌سایت شما را نمایش می‌دهد.

 

سرچ کنسول جدید گوگل

google search console جدید در مقایسه با نسخه قبلی آن یکسری تغییرات کلی داشته است که سبب بهبود عملکرد آن شده است. برخی از مهم ترین این تغییرات عبارتند از:

 • در نسخه قبلی اطلاعات مربوط به ترافیک سرچ سه ماهه بود. اما در نسخه جدید آن اطلاعات 16 ماهه به نمایش گذاشته می شود.

 • جزئیات بیشتری درباره صفحات سایت در اختیار کاربران قرار می گیرد. اطلاعاتی درباره ایندکس شدن صفحه، URLهای استاندارد، موبایل فرندلی و خیلی موارد دیگر ارائه می شود.

 • در نسخه جدید وبمستر تولز می توانید جرئیانات را دنبال کنید. این کار به شما کمک می کند تا صفحاتی که در هنگام بررسی توسط خزنده های گوگل دچار مشکل شده اند را شناسایی و آنها را حل نمایید.

 • بخش گزارش دهی وبمستر تولز و برخی از ابزارهای آن بهبود یافته اند.

 • در نسخه جدید روی بحث گوشی های تلفن همراه و ارائه خدمات بهتر برای آنها نیز کار شده است.

 

گوگل آنالیتیکس چیست؟

پس از تعریف مختصری که راجب گوگل سرچ کنسول در بخش قبلی داشتیم و شما را با این ابزار آشنا کردیم؛ اکنون میبایست کمی هم راجع به گوگل آنالیتیکس به شما اطلاعاتی بدهیم.

این ابزار گوگل گزارشی از بازدیدکنندگان سایت، کلمات کلیدی ورودی توسط بازدیدکنندگان، میزان ورودی سایت، بخشی که کاربر وارد سایت شده، آنالیز رفتار کاربر و … در اختیار شما قرار میدهد.

همچنین شما میتوانید به کمک این ابزار زمانی که کاربر در سایت شما صرف کرده، محتوایی که بیشترین بازدید را توسط کاربران داشته، IP و موقعیت مکانی کاربر را نیز مشاهده کنید.

 

تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس:

هر دوی آنها اطلاعاتی ارزشمند درباره سایت تون در اختیارتون قرار می دن. شما این امکان را دارین که از طریق گوگل آنالیتیکس نیز به اطلاعات مشابه گوگل وبمستر خود دسترسی پیدا کنین. اما تفاوتی که میون این دو تا وجود داره، نوع نگاه آنها به این داده ها می باشد. در سرچ کنسول شما می تونید ببینید قبل از اینکه یک کاربر وارد سایت شما میشه ، چه فرآیندی اتفاق افتاده است. اما در گوگل آنالیتیکس به بررسی اتفاقاتی که بعد از ورود یک کاربر به سایت افتاده است، پرداخته می شه. تفاوت دیگر میون اون ها اینه که در سرچ کنسول گوگل می تونید بررسی کنین که موتورهای جستجو چگونه روی سایت شما تاثیر می گذارن. اما گوگل آنالیتیکس روی چگونگی تعامل کاربران با سایت شما متمرکز می شه.

 

چرا آمارهای گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس باهم تطابق ندارند؟

همانطور که در بخش قبلی برای شما توضیح دادیم؛ این دو ابزار تفاوت های محسوسی در مواردی که مورد بررسی قرار میدهند و گزارش هایی که ارائه میدهند، دارند.

در نهایت آماری که این دو ابزار به ما میدهند نیز متفاوت میباشد؛ زیرا هر کدام چیز متفاوتی را اندازه گیری میکنند و در نتیجه آمار نمایش داده توسط هر یک از این دو ابزار با دیگری متفاوت است.

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید