تفاوت جاوا با سی شارپ

تفاوت جاوا با سی شارپ

"اگر شما فردی مبتدی در کدنویسی هستید و تازه وارد این صنعت پر زرق و برق شده‌اید ممکن است با خیلی از پرسش‌ها روبرو شوید و به نوعی با بمباران زبان‌های برنامه‌نویسی روبرو شوید، گاهی اوقات تقریبا این انتخاب‌ها و پرسش‌ها به میدانی شبیه به میدان نبرد خواهد بود. امروزه ایجاد نرم افزار و توسعه آن به یک زمین رقابتی میان برنامه‌نویسان برتر تبدیل شده است."

درباره تفاوت جاوا با سی شارپ

اگر به موقعیتی رسیده‌اید که نمی‌دانید در میان زبان برنامه‌نویسی جاوا و سی شارپ کدام یک را انتخاب کنید و دوست دارید بدانید که اصلا این دو زبان چه تفاوتی با یکدیگر (تفاوت جاوا با سی شارپ ) دارند؟ زبان‌های برنامه‌نویسی جاوا و سی شارپ هر دو زبان‌های ضروری برنامه‌نویسی هستند. شاید دلیل ضرورت این دو زبان برنامه نویسی را بپرسید؟! دلیل اصلی ضرورت این دو زبان برنامه‌نویسی این است که هر دو برای یک کار گزاره هستند و حالات یک برنامه را تغییر می‌دهند. حال اگر موافق باشید در این مقاله به سراغ تفاوت‌ها و ویژگی این دو برنامه برویم.

 

جاوا و سی شارپ

جاوا و سی شارپ کاملا شی‌گرا هستند، به طوری که قابلیت جمع‌آوری زباله دارند و هم کامپایل شده هستند. جاوا به راحتی می‌تواند میان پلتفرم‌های دیگر جابه جا شود و یادگیری بسیار آسانی نیز دارد. اما برعکس جاوا، زبان برنامه‌نویسی سی شارپ کاملا برای تمامی کارهای مایکروسافت ساخته شده است و یادگیری آن می‌تواند کمی دشوار و سخت باشد.

بیشتر بدانید: پایتون یا جاوا کدام بهتر است؟

 

 

چه موقع باید از هرکدام از زبان های جاوا و سی شارپ استفاده کرد؟

اولین چیزی که باید هنگام انتخاب بین دو زبان برنامه نویسی بدانید، هدف نهایی شماست. اگرچه نمی توان گفت کدام زبان بهتر است، اما سی شارپ یا جاوا در اکثر موارد براساس نیازمندی های خاصی انتخاب میشوند. هر دو زبان برای اهداف عمومی ساخته شده اند و این بدان معنی است که می توان آنها را به روش های گوناگونی مورد استفاده قرار داد.

با استفاده از زبان جاوا می توانید برنامه هایی را برای استفاده در دسکتاپ، وب و موبایل بنویسید، همچنین میتوان با استفاده از آن، سیستم های تعبیه شده ایجاد کرد. اکثر ما حداقل دستگاهی داریم که بدون جاوا کار نمی کند: دستگاه های اندرویدی (طبق آمار، بیش از ۸۵ درصد تلفن های هوشمند در جهان با اندروید اجرا می شوند)، پخش کننده های Blu-ray و حتی سیم کارت هایی که در موبایل ما هستند، نیاز به زبان جاوا دارند.

اگر کمی در زمینه جاوا از مهارت بالاتری برخوردار باشید، حتی می توانید از جاوا برای توسعه برنامه های مالی و علمی نیز استفاده کنید. نکته جاوا این است که در مواجهه با مقادیر عظیم اطلاعات بسیار خوب عمل میکند.

این امر، زبان جاوا را به گزینه مناسبی را برای موتورهای جستجو، تجارت الکترونیکی و شبکه های اجتماعی تبدیل میکند. جای تعجب نیست که گوگل، آمازون، ای بای، فیسبوک ، اینستاگرام و لینکدین همگی از جاوا به صورت گسترده استفاده می کنند.

وقتی سی شارپ را با جاوا مقایسه میکنیم، باید توجه داشته باشیم زبان سی شارپ نیز یک زبان جهانی است. با این حال، دو زمینه وجود دارد که این زبان در آنها میدرخشد. اول از همه مایکروسافت همه چیز را برای شما آماده کرده است.

می توانید انواع برنامه های دسکتاپ را برای ویندوز ایجاد کنید. ممکن است از قبل با ویژوال استادیو آشنا باشید. ویژوال استادیو یک بهترین محیط توسعه برای برنامه نویسان در سراسر جهان است که میتوانید برای ساخت برنامه های تجاری از آن استفاده کنید.

باید بدانید که از هر ۵ رایانه در جهان ۴ تا از آنها از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند. از طرفی با استفاده از ویژوال استادیو و زبان سی شارپ تنها قادر به تهیه برنامه های ویندوزی نیستید، در واقع شما میتوانید برنامه های وب و موبایل هم ایجاد کنید.

دومین و احتمالاً مهمترین دلیلی که مردم از سی شارپ استفاده میکنند برای توسعه بازی است. با استفاده از زبان سی شارپ بدون هیچ مشکلی میتوانید با نرم افزار ایجاد بازی یونیتی کار کنید. به عنوان یک سیستم توسعه بازی، یونیتی بسیار محبوب است: در واقع این سیستم در مقایسه با سیستم های دیگر بسیار سبک است و در بیش از ۳۰ پلتفرم پشتیبانی میشود. همچنین از سی شارپ برای ایجاد تجربیات واقعیت مجازی استفاده می شود.

 

 

بازار کار سی شارپ و جاوا

  • جاوا

برنامه نویسی جاوا به خوبی در ایران جا افتاده است اما پیدا کردن شغل این روزها کمی مشکل می باشد و برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود باید به خوبی به آن حرفه تسلط داشته باشید تا مورد توجه شرکت های بزرگ قرار بگیرید. کسانی که در زمینه جاوا فعالیت می کنند از درآمد بالایی برخوردار می باشند.

برخی از برنامه نویسان، برنامه نویسی جاوا را به دلیل یادگیری دیگر زبان های برنامه نویسی یاد می گیرند تا به طور مثال اگر وارد حوزه برنامه نویسی اندروید شدند راحت تر بتوانند کد نویسی کنند. با این حال برنامه نویسی جاوا بازار کار خاص خود را دارد و برای پیدا کردن شغل مناسب با این حرفه، باید به شرکت هایی در این زمینه فعالیت می کنند مراجعه نمایید.

  • سی شارپ

بازار کار سی شارپ بر خلاف جاوا در ایران به خوبی جا افتاده است هر چند که در خارج از ایران به صورت جدی تر و تخصصی تر به آن پرداخته می شود. کسانی که به برنامه نویسی سی شارپ مسلط باشند راحت تر می توانند در این زمینه فعالیت کنند و حوزه های شغلی مختلفی در این زمینه وجود دارد.

طراحی نرم افزار، طراحی اپلیکیشن، طراحی وب سایت، برنامه نویسی ماژول های الکترونیکی، توسعه و طراحی بازی های ویدیویی و … حوزه هایی است که پس از یادگیری می توانید در آن ها مشغول به کار شوید. در ایران طراحی اپلیکیشن و نرم افزار به صورت جدی دنبال می شود و شما هم می توانید با یادگیری این حرفه به سرعت جذب بازار کار شوید.

 

 

تفاوت‌های اصلی میان جاوا و سی شارپ

اگر این دو زبان برنامه‌نویسی را بخواهیم بررسی کنیم هردو اگرچه به عنوان رقیب یکدیگر به حساب می‌آیند و به نوعی می‌توان گفت که هردو عملا تقلیدی از C/C++ هستند که طراحی خود را از این دو زبان الهام گرفته‌اند. بنابراین جنبه های خاصی از نحو (syntax) را به اشتراک می‌گذارند. از آنجا که C++ همه منظوره و شی‌گرا است، جاوا و C# نیز این ویژگی‌ها را به اشتراک می‌گذارند.

جمع‌آوری زباله یک مزیت کلیدی است. جاوا و سی شارپ هرگونه برنامه‌نویسی سطح پایین غیر ضروری را حذف می‌کنند. آنها همچنین یک کد زبان میانی پس از کامپایل ایجاد می‌کنند. حال اجازه دهید شما را با تفاوت‌های کلیدی و اصلی جاوا و سی شارپ (C#) آشنا کنیم که عبارتند از:

  • جاوا روی Java Runtime Environment (JRE) اجرا می‌شود در حالی که C# برای اجرای زمان رایج (CLR) طراحی شده است.

  • جاوا یک زبان مبتنی بر کلاس شی‌گرا است در حالی که C# شی‌گرا، کاربردی، تایپ قوی، کامپوننت محور است.

  • جاوا از اضافه بار اپراتور پشتیبانی نمی‌کند در حالی که C# اضافه بار اپراتور را برای چندین اپراتور فراهم می‌کند.

  • جاوا از اشاره‌گرها پشتیبانی نمی‌کند در حالی که C# نشانگرها را فقط در حالت ناامن پشتیبانی می‌کند.

  • در جاوا، آرایه‌ها یک تخصص مستقیم برای Object هستند در حالی که آرایه‌ها در C# تخصص سیستم هستند.

  • انواع داده‌های بیشتر و قوی تری در سی شارپ نسبت به جاوا وجود دارد.

  • در جاوا، روش‌ها بصورت پیش فرض مجازی هستند اما می‌توانند نهایی شوند. در حالی که، در C# آنها به طور پیش فرض مهر و موم شده اند، اما می‌توانند مجازی شوند و …

حال که با مرور اجمالی جاوا و سی شارپ (C#) تقریبا توانستید با تفاوت آنان (تفاوت جاوا با سی شارپ (C#)) آشنا شوید. حال بهتر است دست به کار شوید و زبان مورد نیاز خود را برای کارتان انتخاب کنید. این نکته را همیشه به یاد داشته باشید، همیشه با توجه به نیاز کاری خود، زبان‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید تا بتوانید بهترین آنان را انتخاب کنید.

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید