برنامه نویسی از کجا شروع شد؟!(پارت 2)

برنامه نویسی از کجا شروع شد؟!(پارت 2)

"بررسی تاریخچه‌ی زبان‌های برنامه نویسی از گذشته تا به امروز می‌تواند برای علاقه‌مندان بسیار جالب و تاثیر گذار باشد. هر چیزی در این دنیا تاریخچه‌ای دارد! دیگر چه برسد به زبان های برنامه نویسی که عمری را پشت سر گذاشته‌اند و یکی پس از دیگری به دنیای IT آمده‌اند، تاجایی‌که شکل دنیای واقعی را هم تغییر داده‌اند!"

در بخش اول با قسمتی از تاریخچه برنامه نویسی آشنا شدیم، حال در بخش دوم به ادامه‌ی این تاریخچه خواهیم پرداخت:

در سال 1990: Haskell

هاسکل یک زبان برنامه نویسی عمومی است که به نام منطق دان و ریاضیدان آمریکایی Haskell BrooksCurry نامگذاری شده است. این یک زبان برنامه نویسی کاملاً کاربردی در ریاضی است. Haskell در چندین صنعت به ویژه در صنایعی که با محاسبات پیچیده ، سوابق و خرد کردن شماره سروکار دارند ، استفاده می شود. مانند بسیاری دیگر از زبان های برنامه نویسی از این دوران ، دیدن Haskell برای استفاده در برنامه های شناخته شده بیش از حد معمول نیست. با این اوصاف ، از زبان برنامه نویسی برای نوشتن بعضی بازی ها استفاده شده است که یکی از آنها Nikki and the Robots است.

درسال1991: Python

پایتون توسط گروه کمدی انگلیس "Monty Python" نامگذاری شد و توسط Guido Van Rossum توسعه یافت. پایتون یک زبان برنامه نویسی سطح بالا و برای اهداف عمومی است که برای پشتیبانی از انواع سبک های برنامه نویسی است. پایتون تا به امروز یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در جهان است که توسط شرکت هایی مانند Google ، yahoo و Spotify استفاده می شود.

درسال 1991: Visual Basic

ویژوال بیسیک که توسط مایکروسافت توسعه یافته است ، به برنامه نویسان اجازه می دهد تا از دِرَگ کردن در انتخاب و تغییر تکه های کد از پیش انتخاب شده از طریق رابط کاربری گرافیکی (GUI) استفاده کنند. این روزها این زبان زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد ، با این وجود مایکروسافت از بخش های ویژوال بیسیک برای تعدادی از برنامه های خود مانند Word ، Excel و Access استفاده کرده است.

درسال 1993: Ruby

روبی که توسط Yukihiro Matsumoto ایجاد شده است ، یک زبان برنامه نویسی سطح بالا است. موارد اصلی Ruby برای توسعه برنامه های وب و Ruby on Rails است. توییتر و هولو نمونه های مشهوری از شرکت هایی هستند که از روبی استفاده می کنند.

درسال 1995: Java

جاوا یک زبان عمومی و سطح بالا است که توسط James Gosling برای یک پروژه تلویزیونی تعاملی ایجاد شده است. جاوا قابلیت بین پلتفرمی دارد و به طور مداوم در میان برترین زبان های برنامه نویسی جهان قرار دارد. جاوا را می توان در همه جا یافت ، از کامپیوتر گرفته تا تلفن های هوشمند.

درسال 1995: PHP

قبلاً به عنوان "صفحه شخصی" شناخته می شد که اکنون مخفف "Hypertext Preprocessor" است ، PHP توسط Rasmus Lerdorf توسعه داده شد. کاربردهای اصلی آن شامل ساخت و نگهداری صفحات وب پویا و همچنین توسعه در سمت سرور است. برخی از بزرگترین شرکتها از سراسر جهان از PHP از جمله Facebook ، Wikipedia ، Digg ، WordPress و Joomla استفاده می کنند.

درسال 1995: JavaScript

جاوا اسکریپت توسط Brendan Eich ایجاد شده است ، این زبان در درجه اول برای توسعه پویای وب ، اسناد PDF ، مرورگرهای وب و ابزارهای دسکتاپ مورد استفاده قرار می گیرد. تقریباً همه وب سایت های اصلی از JavaScript استفاده می کنند. Gmail ، Adobe Photoshop و Mozilla Firefox مثالهای شناخته شده ای دارند.

بیشتر بدانید: جاوا اسکریپت چیست ؟

درسال 2000: #C

سی شارپ در مایکروسافت با امید به ترکیب توانایی محاسبه ++C با سادگی Visual Basic توسعه یافته است ، #C مبتنی بر++C است و شباهت های زیادی با جاوا دارد. این زبان تقریباً در همه محصولات مایکروسافت استفاده می شود و در درجه اول در توسعه برنامه های دسک تاپ دیده می شود.

درسال 2003: Scala

مقیاس توسط Martin Odersky توسعه یافته است ، که ترکیبی از برنامه ریزی ریاضی و برنامه نویسی شی گرا است. سازگاری اسکالا با جاوا، آن را در توسعه اندروید مفید می کند. Linkedin ، Twitter ، Foursquare و Netflix فقط چند نمونه از بسیاری از شرکتهایی است که از Scala در مجموعه فناوری خود استفاده می کنند.

در سال 2003: Groovy

گِرُوی توسط James Strachan و Bob McWhirter ساخته شد. این زبان به دلیل مختصر بودن و یادگیری آسان ، بهره وری را بهبود می بخشد. برخی از شرکتهای مشهوری که از Groovy در فن آوری خود استفاده می کنند ، Starbucks ، Transferwise و Craftbase هستند.

در سال 2009: Go

گو توسط گوگل ساخته شد تا مشکل ها و مواردی را که به دلیل سیستم های نرم افزاری بزرگ رخ می دهد برطرف کند. Go به دلیل ساختار ساده و مدرن خود ، در میان بزرگترین شرکتهای فناوری در سراسر جهان مانند Google ، Uber ، Twitch و Dropbox محبوبیت یافته است.

بیشتر بدانید: مزایا و معایب زبان Go

در سال 2014: Swift

سوئیفت که به عنوان جایگزینی برای C++ ، C و Objective-C توسط اپل توسعه یافته است ، با این هدف که از زبان های ذکر شده آسان تر باشد و فضای خطای کمتری ایجاد کند توسعه یافته است. تطبیق پذیری Swift به این معنی است که می تواند برای برنامه های دسک تاپ ، موبایل و ابری استفاده شود.

 

 

منبع

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید