اشتباهات رایج در طراحی سایت

اشتباهات رایج در طراحی سایت

"طراحی سایت کار سختی است. هیچ فرمول یا الگوریتم خاص و مشخصی وجود ندارد که مطابق آن عمل کنید و در ضمن هیچوقت نمی‌توان با قاطعیت گفت که «طراحی صحیح» چه نوع طراحی است. اشتباه نکنید."

هدف از طراحی سایت رسیدن آسان کاربران به موارد مورد نیازشان می باشد؛ پس باید به گونه ای طراحی شود تا کاربر یا بازدید کننده بیشتری را به خود جذب کند. اما کافیست با چند اشتباه کوچک موقعیت جذب کاربر از دست برود و کسانیکه بسیاری از درآمد خود را از همین سایت ها دارند، به نتیجه مطلوب دست پیدا نکنند.

 

برای داشتن یک طراحی سایت عالی و همینطور منحصر به فرد نکاتی وجود دارند که باید رعایت شوند که هر یک از این موارد را در ادامه به اشتراک گذاشته ایم:

 

تست سایت در مرورگرهای متنوع

پیشنهادی که داریم این است که وب سایت را در مرورگرهای مختلف تست و بررسی کنید؛ این کار باعث می شود که اگر در نمایش محتوا مشکلی وجود داشت به راحتی آن را پیدا کنید. یکی دیگر از دلایل انجام این تست این است بازدید کنندگان از مرورگرهای مختلف برای بازدید سایت استفاده می کنند به همین خاطر باید از نمایش سایت خود توسط مرورگرهای مختلف اطمینان خاطر داشته باشید.

از فونت های متنوع استفاده کنید

یکی از راه های جذب کاربر به یک وب سایت، استفاده از فونت های متنوع در طراحی سایت است که جذابیت و چشم نوازی آن را افزایش خواهد داد. فونت یکسان باعث می شود طراحی سایت خسته کننده شود. اما اگر از یک فونت در وب سایت خود استفاده می کنید، بهتر است در قسمت ها مختلف سایت رنگ یا سایز آن را تغییر دهید.

استفاده از فونت مناسب

باید بدانید که استفاده از فونت مناسب نیز در طراحی سایت و همینطور جذب کاربر از اهمیت زیادی برخودار است. پس بهتر است در سایت خود از فونت کوچک استفاده نکنید؛ زیرا سبب کاهش میزان خوانایی سایت می شود.

لینک های ریز و کوچک

قطعا هدف از اینکه لینکی در صفحه سایت قرار داده می شود، دیده شدن آن لینک و همینطور کلیک و مراجعه به صفحه آن لینک می باشد؛ پس باید لینکی که به کار برده می شود در صفحه به گونه ای قرار گیرد که به راحتی بتوان بر روی آن کلیک کرد. یعنی لینک به کار برده شده نباید بیش از حد کوچک باشد.

به رنگ لینک ها توجه داشته باشید

از نظر روانشناسی استفاده از رنگ مناسب در سایت تاثیر بسیار زیادی در جذب کابران و بازدیدکنندگان خواهد گذاشت. یکی از راه هایی که علاوه بر اینکه کاربر را جذب می کند، باعث بهینه سازی سایتتان نیز خواهد شد، استفاده از رنگ در قسمت هایی که لینک به کار برده اید می باشد. رنگ لینک ها باید به گونه ای باشد که کاربر به راحتی قادر به  تشخیص لینک ها شود. این کار باعث میشود کاربران سریع تر به مطالبی که در جستجوی آن هستند دست پیدا کنند.

عدم باز شدن لینک ها در همان پنجره

یکی از مواردی که بسیار مورد توجه کاربر است، دسترسی آسان به صفحات مورد نیاز می باشد؛ پس باید در نظر داشته باشید باز شدن هر یک از صفحات در پنجره های مختلف و جدید موجب انباشته شدن صفحه دسکتاپ می شود. بهتر است صفحات را به گونه ای کار کنید که کاربر به راحتی به آن دسترسی داشته و در صورت لزوم به راحتی بتواند به صفحه قبل بازگردد.

عدم استفاده از متن های طولانی

خود را به جای کاربران بگذارید؛ اگر صفحه سایتی در حال مطالعه مقاله یا متنی باشید که دارای محتوای طولانی باشید، آیا تا آخر محتوا را می خوانید؟ قطعا خیر؛ چون این کار بسیار کسل کننده خواهد بود. پس بهتر است برای سایت خود از متن های طولانی استفاده نکنید زیرا برای کاربران جذابیتی نخواهد داشت و بعد از دیدن متن طولانی صفحه را ترک خواهند کرد که همین امر موجب نمره منفی خواهد شد. برای اینکه هم متن خود را به اشتراک بگذارید و هم از متن طولانی استفاده نکنید، بهتر است از لینک ادامه مطلب استفاده کنید

این حالت باعث می شود تا کاربر کنجکاو شده و بیشتر در پی ادامه مطالب باشد و هم اینکه این کار جذابیت بیشتری به سایت می دهد.

استفاده از محتوای مناسب

یکی از عوامل افزایش بازدیدکننده در سایت و همینطور پیشرفت و موفقیت سایت، به کار بردن یک محتوای مناسب که دارای تیتر و کلمات کلیدی خوب است، می باشد. پس سعی کنید برای سایت خود از محتوایی با عنوان و کلمات کلیدی مناسب و درست استفاده کنید.

عدم استفاده از موسیقی پیش زمینه

سلیقه همه انسان ها در تمام زمینه ها متنوع است؛ همین امر باعث شده که استفاده از موسیقی بعنوان پیش زمینه در سایت تعداد بازدیدکنندگان را محدود کند. پس برای سایت خود از موسیقی بعنوان پیش زمینه استفاده نکنید.

نبود راهی برای جستجو

برای سایت خود هیچ گاه جستوجوگرها را فراموش نکنید. در بیشتر مواقع وقتی به وب سایتی مراجعه می کنید به دنبال موضوعی می گردید که موفق به پیدا کردن آن نمی شوید. در اینجا حتما باید جستجوگری وجود داشته باشد تا به راحتی به موضوعی که مد نظر دارید دست پیدا کنید. در غیر اینصورت کاربران اگر به مطالب خود دسترسی نداشته باشند آن سایت را ترک خواهند کرد.

به کار بردن فرم های ثبت نام طولانی

فرم هایی که در سایت بعنوان دسترسی به برخی مطالب به کار برده می شود، اگر همانند محتواها طولانی باشد، قطعا کسل کننده خواهد بود و کاربر نه تنها ثبت نامی انجام نخواهد داد، بلکه به سایت دیگری که یا فرم ثبت نام کوتاه تر و راحت داشته باشد یا به کل فرم ثبت نامی نداشته باد مراجعه خواهد کرد. پس باید دقت کافی داشته باشید که از فرم ثبت نام راحت و مناسب برای وب سایت خود استفاده کنید.

راهی برای تماس قرار دهید

یکی از راه های جلب اعتماد کاربران قرار دادن راه های تماس برای آنها به سایت می باشد. سایت باید با مخاطبان خود ارتباط قوی ایجاد کرده تا کاربر بتواند به راحتی و هر زمان با سایت تماس برقرار کند.

رفع ارور 404 صفحات سایت

تا به این جا مواردی که باعث کاهش تعداد بازدیدکنندگان خواهد شد را به اشتراک گذاشتیم. اما از دیگر مواردی که علاوه بر اینکه از تعداد کاربران کاسته و هم میزان اعتبار سایت شما را پایین خواهد آورد، آپلود صفحاتی است که ارور 404 را نمایش داده و به صورت کامل طرتحی نشده اند. پس برای جلوگیری از این مورد منفی بهتر است صفحاتی که به طور کامل طراحی نشدند را روی سایت آپلود نکنید.

آرین

آرین هستم عاشق تولید محتوا

ارسال دیدگاه

برای ارسال دیدگاه ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید